newsletter
Pl
De 
Relacja. Młodzi liderzy. Krzyżowa 08-15.08.2011. PDF Drukuj Email

Rozwijanie umiejętności w zakresie pełnienia funkcji lidera, realizacji spotkań młodzieżowych, obozów i warsztatów edukacyjnych – pod takim mottem przebiegał obóz szkoleniowy dla liderów grup młodzieżowych. Uczestnikami programu była młodzieży polonijna ze Słowacji, Łotwy, Ukrainy i Polski w wieku 17-19 lat, która przez tydzień szkoliła się pod bacznym okiem wykwalifikowanych pracowników pedagogicznych i tym samym poznawała m. in. podstawowe założenia edukacji pozaformalnej, a także rozwijała swoje umiejętności liderskie oraz kompetencje w zakresie zarządzania projektami.

Spotkania w Krzyżowej były intensywne i bardzo owocne, o czym relacjonują uczestniczki projektu Anastazja Belnikova i Agata Iżykowska.

- Chętnie wzięłam udział w letnim obozie szkoleniowym dla liderów grup młodzieżowych, ponieważ daje mi on fantastyczną możliwość poznać od strony praktycznej tajniki organizowania i realizowania projektów z udziałem młodzieży. Podczas projektu wszyscy uczestnicy poznali od podszewki ważną funkcję trenera w takim przedsięwzięciu. Istotnym jest również to, że nawiązaliśmy nowe, międzynarodowe kontakty, wymieniliśmy się doświadczeniami i co za tym idzie - poszerzyliśmy swoje horyzonty, a to jest bardzo ważne dla młodych ludzi! Dzięki temu projektowi dowiedzieliśmy się o aktualnych i nowych założeniach edukacji pozaformalnej, zdobywając przy tym wielkie doświadczenie. Jestem pewna, że po takim szkoleniu będę mogła swobodnie sama napisać projekt lub przeprowadzić podobne szkolenia w Łotwie. Teraz nie mam już żadnych obaw. Do tego dochodzi fakt, że wiedza, którą zdobyłam podczas tego szkolenia, na pewno przyda mi się również w życiu codziennym! - opowiada Anastazja Belnikova, uczestniczka z Łotwy.

-Sprawowanie funkcji lidera spotkań grup młodzieżowych jest dla mnie bardzo interesujące, to właśnie z tym tematem wiążę moją przyszłość i dlatego chciałam uczestniczyć w takim spotkaniu. Szkolenie to miało dla mnie charakter edukacyjno-integracyjny. Podczas intensywnych, praktycznych i teoretycznych zajęć uczyliśmy się, jak prowadzić projekty i jednocześnie sprawić, by atmosfera i relacje w grupie były jak najlepsze – żeby każdy uczestnik spotkań znalazł swoje miejsce. Organizatorzy skupiali się przede wszystkim na wykreowaniu w nas zachowań odpowiednich do pełnienia roli lidera. Osobiście wyrobiłam sobie nowy pogląd na tę funkcję! Tę drogocenną wiedzę z pewnością wykorzystam do tworzenia własnych projektów – m. in. do Akcji 3.1. programu Unii Europejskiej „Młodzież w działaniu”- zapewnia Agata Iżykowska, uczestniczka z Polski.

Organizator projektu: Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.
Wsparcie finansowe: Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Koordynator projektu: Daniel Bodył.