newsletter
Pl
De 
Relacja. Już po pierwszym gwizdku... PDF Drukuj Email

Z czterech stron świata, a dokładniej z czterech kątów sali wielofunkcyjnej, rozbrzmiał Hejnał Mariacki podczas finału projektu „Europa - pierwszy gwizdek”.
Ale to nie jedyny motyw muzyczny, który słuchacze mogli z łatwością rozpoznać. Hymn i marsz triumfalny z opery „Aida”, the best of Queen z ponadczasowym „We are the champions”, a nawet „The final countdown” zespołu Europe - wszystkie te utwory zostały wykonane przez orkiestrę dętą pod kierunkiem Dietera Kanzleitera, Paula Roha oraz Stanisława Szymaniaka. Zwieńczeniem koncertu było uroczyste prawykonanie hymnu „Europa - pierwszy gwizdek.”

- Symfoniczna fantazja na orkiestrę dętą pod nazwą „Europa - pierwszy gwizdek” jest muzycznym symbolem całego projektu. Zawiera cytaty z hymnu Eurowizji oraz hymnu UE. Nawiązuje także do historii muzyki europejskiej, podobnie jak w piłce nożnej wyrzut z autu - wyjaśnił Dieter Kanzleiter, kompozytor i zarazem dyrygent orkiestry. Po koncercie odbył się turniej piłki nożnej pod kierownictwem sportowym trenera Pawła Michalskiego.

Podczas tygodniowych warsztatów muzycznych, sportowych oraz medialnych 60 uczestników z Polski i Niemiec mogło się przekonać, jak ważne jest wzajemne uznanie, tolerancja i szacunek. W trakcie projektu młodzież zbudowała mosty porozumienia - ich efektem była orkiestra dęta oraz drużyna piłkarska „Europa”.

Tegoroczna, pierwsza edycja projektu, odbyła się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej przy wsparciu licznych sponsorów, przede wszystkim Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Koncepcja powstała dzięki wsparciu grupy badawczej „Młodzież i Europa” przy Uniwersytecie Monachijskim.

W ramach kampanii Niemieckiego Związku Piłki Nożnej „Kindertraume 2011” projekt został wyróżniony w kwietniu tego roku w związku z przyszłorocznymi Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej „UEFA EURO 2012”.

W czerwcu 2012 odbędzie się także druga edycja projektu. Już teraz serdecznie zapraszamy!