newsletter
Pl
De 
Wywiad: Sędzia, prawnik czy obrońca? Krzyżowa, 20.-26.04.2012 PDF Drukuj Email
Praca w sądzie - nawet podczas gry symulacyjnej MICC-World (Model Międzynarodowego Trybunału Karnego) – nie jest łatwa. Czasami trzeba bronić przestępców lub wypowiadać słowa, które mogą zaważyć na wyroku i życiu danego człowieka. W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży uczestnicy z ośmiu krajów świata skupili się na odegraniu wielu procesów sądowych w ramach gry symulacyjnej o tematyce praw człowieka.


Benjamin Asante z Utrecht/Holandia. Rola: Obrońca.

- Ten projekt jest świetnym pomysłem i przede wszystkim bardzo ważny w temacie praw człowieka. Ja na przykład muszę bronić osobę, która zrobiła w swoim życiu coś nieetycznego. Z jednej strony odegranie tej roli jest dla mnie bardzo ważne. Zauważam, jaki jest tok myślenia oskarżonego. Z drugiej strony to nie jest takie proste. Często zdarza się, że nasze społeczeństwo nie potrafi odróżnić dobra od zła. To jest trudna rola. Trzeba znaleźć różne motywy. Pomimo tego jest to bardzo interesujące!

Myron Nelson z Grahamstown/Republika Południowej Afryki. Rola: Sędzia.

- Moja rola jest dla mnie bardzo interesująca. W odgrywanej sprawie poznaję obie strony. Ta pozycja daje mi władzę, ale nie wolno przy tym zapomnieć, że trzeba ją rozsądnie wykorzystać, żeby cały czas pozostać neutralnym. To jest bardzo ważne. Muszę się też przyznać, że ta rola nie należy do najłatwiejszych. To nie jest proste pozostać cały czas neutralnym lub wydawać wyroki. Uważam, że ten projekt jest idealny! Wszyscy możemy także poznać nowe kultury, ludzi i dzięki temu poszerzyć swoje doświadczenia. 

Daniel Kosic (Goethe Schule-Neu-Isenburg) z Frankfurtu nad Menem/Niemcy. Rola: Prasa.

- Projekt MICC-World w Krzyżowej sprawia mi ogromną przyjemność! W tej roli ma się pełny wgląd na wszystkie procesy. Posiada się też pewnego rodzaju wolność – mogę pisać o wszystkich procesach, także o Krzyżowej, ludziach i pracy wszystkich uczestników gry symulacyjnej. Odgrywane sprawy sądowe są bardzo dobrze wybrane i fascynujące jest to, że role sędziów, prokuratorów czy zbrodniarzy odgrywają ludzie z różnych krajów. Całość jest świetnie zorganizowana. Dobrym jest również to, że cały projekt jest prowadzony w języku angielskim.

Brian Matija Schriffer z Bled/Słowenia. Rola: Oskarżyciel.

- Tutaj mamy bardzo dobrą okazję, żeby dowiedzieć się więcej na temat polityki i prawa. Wiedzę tę możemy wykorzystać w naszym przyszłym życiu zawodowym. Moja rola jest bardzo trudna. Muszę dużo sprawdzać, szukać i na podstawie moich badań być przekonanym, że osoba oskarżona jest rzeczywiście winna. A to nie zawsze jest proste. Ale na szczęście spotkanie to przebiega w Krzyżowej, a to miejsce stymuluje do pracy. Do tego trzeba dodać, że tutaj spotyka się bardzo miłych i życzliwych ludzi.

Piotr Dudek z Warszawy. Rola: Obrońca.

- Tę rolę wybrałem specjalnie. Zważywszy na relacje polsko-niemieckie i na to, czego uczą w szkołach na lekcjach historii, uważam, że jest to dla mnie bardzo dobry etap, by myśleć o wojnie i pamiętać, że nie wszyscy Niemcy byli wówczas źli. Wszyscy musimy zdać sobie z tego sprawę. Moja rola obrońcy Flicka, niemieckiego przemysłowca-zbrodniarza, jest ciężka, bo tak naprawdę muszę działać przeciwko sobie, wbrew temu, co się uczyłem o tym człowieku, czyli muszę bronić zbrodniarza. Ale to jest dobre, bo każdy człowiek ma prawo do obrony.

Victor Ochen z Liry/Uganda. Rola: Koordynator programu African Youth Initiative Network.

- Projekt ten jest bardzo wielokulturowy i do tego dobrą okazją dla młodych ludzi do poznania wielu osób i różnych historii, związanych z tematem sprawiedliwości. Tutaj wszyscy jesteśmy bardzo zmobilizowani i przejmujemy inicjatywę na polu globalnej sprawiedliwości dla różnych nacji i instytucji. To jest niesamowite, że wśród uczestników są przedstawiciele Afryki, Europy i Azji i do tego razem pracują nad różnymi sprawami sądowymi. Dzięki temu projektowi możemy przezwyciężyć historię i patrzeć przed siebie. Tutaj da się zauważyć, że wszyscy uczestnicy są bardzo dobrze przygotowani na wolność.

Ajmal Rasouli z Kabul/Aufganistan. Rola: Koordynator projektu Afghan Youth Forum.

- Ten projekt jest idealny dla młodzieży i tym bardziej jestem rozczarowany, że grupa z mojego kraju z powodu sytuacji, jaka tam panuje, nie mogła tutaj przyjechać. To byłoby dla nich bardzo ważne wydarzenie. W moim kraju jest wiele konfliktów. Tyczy to się przede wszystkim łamania praw człowieka czy wojny. Dlatego byłoby bardzo pięknie, jakby młodzi Afgańczycy mogliby to wszystko tutaj przeżyć i mieć dobre porównania. To świetny pomysł, że dzięki MICC-World tyle młodych ludzi różnej narodowości poznaje w Krzyżowej znaczenie Międzynarodowego Trybunału Karnego. Tym samym chciałbym przekazać przesłanie: młodzie ludzie są wręcz spragnieni wolności i mam nadzieję, w końcu doczekamy się wolności dla Afganistanu!

Dang The Lam z Hanoi/Wietnam. Rola: Koordynator projektu Organizacji Vietnam and Friends.

- Moja grupa jest tutaj po raz pierwszy. Temat tego projektu jest raczej nieznany w kręgach młodych ludzi w naszym kraju. Europejczycy wyprzedzają nas na tym obszarze. Dlatego bardzo dobrze, że moja grupa może być tutaj i brać udział w tym projekcie. Ci młodzi ludzie mogą bardzo dużo nauczyć się od innych uczestników i po powrocie do swojego kraju przekazywać tą wiedzę dalej. Idea tego projektu jest świetna, temat bardzo ambitny dla młodzieży. Naprawdę muszą tutaj bardzo intensywnie pracować nad różnymi sprawami sądowymi, które potem prezentują. Ta tematyka jest dla nas wszystkich bardzo pouczająca.

Organizacja projektu: Fundacja „Krzyżowa“ dla Porozumienia Europejskiego, Kreisau-Initiative e.V. ze wsparciem finansowym Fundacji "Pamięć Odpowiedzialność i Przyszłość", programu Unii Europejskiej "Młodzież w działaniu", Fundacji "Avec et pour autres" i Niemiecko-Południowoafrykańskiego Związku Prawników.
Opiekun projektu: Nina Lüders.