newsletter
Pl
De 
Z dwóch zrób trzy w Krzyżowej! PDF Drukuj Email

„Z dwóch zrób trzy” to tytuł seminarium, które odbyło się w dniach 12.03. - 16.03.2016 w Krzyżowej. W jego trakcie uczestnicy - nauczyciele i pedagodzy z Polski, Niemiec i Ukrainy - tworzyli i rozwijali projekty trójstronnych wymian szkolnych. Seminarium pokazało jednocześnie, że współpraca w tej konstelacji mimo aktualnej sytuacji politycznej jest jak najbardziej możliwa.

Olga Dashkina, nauczyciel języka angielskiego z miejscowości Sumy (Ukraina), zwraca uwagę, że „takie spotkania dają świetną możliwość nawiązania nowych partnerstw oraz poznania ciekawych metod”.

Ważnym aspektem seminarium była wymiana doświadczeń, dyskutowano też o specyfice pracy w trójnarodowych zespołach. Franz Michalski z Buxtehude (Niemcy) podkreśla przy tym, że stworzone zostały dobre podstawy dla przyszłych projektów wymian: „Dla mnie istotne jest, że przez te dni tutaj zżyliśmy się. Nie było między nami problemów językowych sensu stricto, było za to dużo harmonii. Dzięki wspólnej pracy rozumiemy się dużo lepiej.” Olha Trach, nauczyciel z Tarnopola (Ukraina), dodaje: „To seminarium stwarza możliwość spotkania się i rozmowy z innymi nauczycielami, którzy w swojej pracy stawiają podobne cele. Można porozmawiać o pracy i życiu. Zabieram dużo dla siebie i mam nadzieję, że nasza trójstronna współpraca uda się.”

Co pozostanie po seminarium? Olga Dashkina podsumowuje to krótko: „Nowe partnerstwa, dużo metod, pozytywne emocje i dużo dobrych wrażeń”. A Izabela Popiel, nauczyciel języka polskiego z Wrocławia, stwierdza: „Na pewno przyjadę tu ze swoimi uczniami”.

GALERIA ZDJĘĆ


Organizatorzy: Stowarzyszenie Europejski Dialog, Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego

Współfinansownie: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM)

Koordynator projektu: Daniel Bodył - specjalista ds. projektów edukacyjnych MDSM w Krzyżowej