newsletter
Pl
De 
dom ogrodnika
Centrum Edukacji Ekologicznej „Dom Ogrodnika” PDF Drukuj Email

Edukacja ekologiczna to zagadnienie, które na przestrzeni ostatnich kilku lat stało się bardzo ważne w całym systemie edukacyjnym na świecie.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego również wyszła naprzeciw wyzwaniu, jakim jest edukacja w kierunku ekologii i zrównoważonego rozwoju, a uwieńczeniem tych starań było otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej „Dom Ogrodnika”.

Idea powstania Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE) „Dom Ogrodnika” na terenie Fundacji „Krzyżowa” zrodziła się w 2008 roku. Wymagana przebudowa jednego z zabytkowych budynków należących do Fundacji zainicjowała kompleksowe działania, mające doprowadzić do stworzenia narzędzia edukacyjnego, które miałoby sprostać wyzwaniu jakim jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju w regionie. Cały proces modernizacji oraz tworzenia programów edukacyjnych opartych na „Domu Ogrodnika” trwał aż do listopada 2012 roku, kiedy to udało się rozpocząć pracę edukacyjną CEE.

Centrum Edukacji Ekologicznej(CEE) „Dom Ogrodnika” powstało w ramach projektu „Modernizacja budynku „Dom Ogrodnika" na potrzeby utworzenia Centrum Edukacji Ekologicznej Fundacji „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego wraz z zakupem wyposażenia”, który został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 oraz środkom z Federalnego Ministerstwa ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży RFN (BMFSFJ).Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE) „Dom Ogrodnika” jest to budynek mieszkalny, który na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od pozostałych budynków w kompleksie ogrodowo-pałacowym w Krzyżowej. Wewnątrz domu znajdują się identycznie wyposażone pokoje oraz niczym nie wyróżniające się łazienki.

W budynku CEE możemy wyodrębnić dwie kondygnacje, roboczo nazwane modułem „standardowym” i modułem „ekologicznym”, które zapewniają unikatowość tego przedsięwzięcia. Piętro Domu, w odróżnieniu od parteru, utrzymane jest w standardzie konwencjonalnym. Oznacza to, że ta część budynku porównywalna jest do standardowych domów ogrzewanych olejem opałowym, w których energia elektryczna dostarczana jest z pobliskiej elektrowni, a woda użytkowa pochodzi z wodociągów. Parter CEE został natomiast wykonany przy użyciu najnowocześniejszych technologii, do których należą m. in. hybrydowy system wytwarzania energii elektrycznej, panele słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, system odzyskiwania wody deszczowej, gruntowy wymiennik ciepła. Ta część budynku nazwana modułem „ekologicznym” wykonana jest z myślą o maksymalnym wykorzystaniu energii odnawialnych.

Całość instalacji w budynku, zarówno w części „ekologicznej”, jak i „standardowej”, została precyzyjnie opomiarowana, a wyniki na bieżąco można obserwować na specjalnie przygotowanej stronie internetowej www.cee.krzyzowa.org.pl, monitorach zamieszczonych wewnątrz budynku oraz w specjalnie utworzonej sali multimedialnej, wyposażonej w stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.


 • Zajęcia seminaryjne w formie pracy projektowej w grupach, prezentacji w plenum i tematycznych dyskusji
 • Zajęcia terenowe, polegające na wnikliwej obserwacji otaczającego środowiska
 • Zajęcia w pracowni komputerowej
 • Wycieczki naukowe i krajoznawcze
 • Warsztaty ekologiczne
 • Prezentacje filmów i zdjęć 
 • Gry i zabawy dydaktyczne


W CEE stworzono specjalny program edukacji ekologicznej oparty na czterech grupach tematycznych: zrównoważony rozwój, energie odnawialne i surowce naturalne, ochrona środowiska i polityka ekologiczna oraz studium przypadku „Dom Ogrodnika”. W każdej z tych grup zostały określone przykładowe tematy zajęć, które dostosowywane są indywidualnie do wieku oraz potrzeb grup korzystających z CEE.

Zrównoważony rozwój
 • Ekologia+Społeczeństwo+Ekonomia=Zrównoważony rozwój
 • Relacje człowiek - środowisko przyrodnicze a zrównoważony rozwój
 • Tworzenie regionalnej wartości dodanej w dobie globalizacji
Energie odnawialne i surowce naturalne
 • Co kryje się pod określeniem energia odnawialna
 • Rośliny energetyczne a rolnictwo
 • Zielona energia, warsztaty o biomasie i roślinach energetycznych
 • Prawo do wody - problematyka niedoboru wody na świecie
Ochrona środowiska i polityka ekologiczna
 • Rady na odpady
 • Ochrona środowiska przyrodniczego i kulturowego w Polsce
 • GMO - świat modyfikowany genetycznie
 • Czy wiesz, co kupujesz? Świadoma konsumpcja, np.: Fair Trade, żywność organiczna, produkty lokalne
Studium przypadku “Dom Ogrodnika”
 • Dom Ogrodnika, czyli początek drogi do Centrum Zero Emisji Krzyżowa
 • Dom przyjazny środowisku


Grupę docelową CEE stanowią przede wszystkim dzieci i młodzież w wieku szkolnym (uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) oraz kadra pedagogiczna prowadząca zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej. Odbiorcami są również osoby współpracujące z CEE tj. studenci, kadra inżynierska oraz instytucje i osoby prywatne zajmujące się szeroko rozumianym ekorozwojem.


CEE Dom Ogrodnika

Remont


cee@krzyzowa.org.pl
tel. +48 74 85 00 300
fax. +48 74 85 00 305


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 10