newsletter
Pl
De 
Ekologiczny azyl, czyli relacja z otwarcia Centrum Edukacji Ekologicznej „Dom Ogrodnika”, Krzyżowa 17.11.2012 PDF Drukuj Email

Edukacja ekologiczna to zagadnienie, które na przestrzeni ostatnich kilku lat stało się bardzo ważne w całym systemie edukacyjnym na świecie, a także i w Polsce.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego również wyszła naprzeciw wyzwaniu, jakim jest edukacja w kierunku ekologii i zrównoważonego rozwoju, a uwieńczeniem tych starań było otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej „Dom Ogrodnika”.

Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE) powstało w ramach projektu „Modernizacja budynku "Dom Ogrodnika" na potrzeby utworzenia Centrum Edukacji Ekologicznej Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego wraz z zakupem wyposażenia”, który został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 oraz środkom z Federalnego Ministerstwa ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży RFN (BMFSFJ).

- Dom Ogrodnika wyróżnia specyficzna konstrukcja budynku, która umożliwia porównanie modułu „standardowego” z modułem „ekologicznym", skłaniając osoby biorące udział w projektach jednocześnie do samodzielnego myślenia, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi, zgodnie z myślą „bawiąc ucz”. Całość instalacji została precyzyjnie opomiarowana, a wyniki na bieżąco można monitorować na stronie internetowej, monitorach wewnątrz budynku oraz w specjalnie utworzonej sali multimedialnej z dostępem do Internetu - wyjaśniła podczas otwarcia Katarzyna Śmiechowicz z Fundacji „Krzyżowa”. - Parter budynku CEE został wyposażony w najnowocześniejsze technologie z nastawieniem na maksymalne wykorzystanie energii odnawialnych, m. in. hybrydowy system wytwarzania energii elektrycznej, panele słoneczne do podgrzewania ciepłej wody, system odzyskiwania wody deszczowej, gruntowy wymiennik ciepła; natomiast piętro domu utrzymane jest w standardzie konwencjonalnym.

Dom Ogrodnika ma za zadanie wprowadzanie nowego sposobu nauczania poprzez obserwację i pomiar przy pomocy interaktywnych instalacji proekologicznych. Odwiedzający Centrum staną się „motorem napędowym” regionu, wspomogą transfer wiedzy o środowisku, będą propagować postawy i poglądy proekologiczne wykorzystując informacje o dostępnych rozwiązaniach technologicznych.
CEE jest projektem edukacyjnym, więc korzystać z niego mogą osoby zainteresowane edukacją ekologiczną i nie tylko. Zajęcia są przygotowane z myślą o konkretnej grupie wiekowej, począwszy od dzieci uczęszczających do szkół podstawowych, skończywszy na dorosłych. Zmodernizowana infrastruktura jest przystosowana do korzystania przez osoby niepełnosprawne.

Zapraszamy na stronę internetową Domu Ogrodnika, na której na bieżąco prezentujemy wyniki pomiarów i dokładnie opisujemy zastosowane technologie.