newsletter
Pl
De 
Seniorzy uczą się i integrują! W Krzyżowej ruszyła druga edycja projektu „Tradycja łączy pokolenia” - 20.04.2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez admin   
środa, 19 kwietnia 2017 14:00

20 kwietnia Krzyżową opanowali seniorzy. Blisko 160 starszych mieszkańców powiatów świdnickiego, dzierżoniowskiego i wałbrzyskiego przyjechało na konferencję szkoleniową, która zainaugurowała II edycję projektu „Tradycja łączy pokolenia”.

Po sukcesie pierwszej edycji projektu „Tradycja łączy pokolenia” w 2016 roku Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego postanowiła kontynuować działania skierowane do osób starszych i wspierać ich aktywizację społeczną.

Korzystając z poprzednich doświadczeń przygotowany został program drugiej edycji projektu. Został on bardzo wysoko oceniony (6. miejsce w Polsce na około milion złożonych wniosków) i zyskał dofinansowanie ze środków Rządowego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Projekt oficjalnie wystartował 20 kwietnia. Na terenie Fundacji „Krzyżowa” odbyła się konferencja szkoleniowa pt. „Tradycja łączy pokolenia”. Uczestnikom projektu zaprezentowany został szczegółowy program działań. Seniorzy mieli też okazję poznać oraz wysłuchać specjalistów i trenerów, którzy poprowadzą poszczególne spotkania eksperckie i warsztaty.

Konferencję podzielono na 3 bloki tematyczne:

1. „Senior wolontariusz”

W tej części zaprezentowano ideę Centrum Wolontariatu Senioralnego, które będzie tworzone pracą Seniorów, chcących wspierać uczestników projektu swoją wiedzą i doświadczeniem.

2. „Ocalić od zapomnienia”

Druga część spotkania poświęcona była prezentacji poszczególnych warsztatów, które przewidziane są dla uczestników projektu. Była mowa o obrazach, słowach, historiach i miejscach, które tworzone są przez Seniorów i które ich opisują. Prezentacja „Fotografia w życiu codziennym” wprowadziła w warsztat fotograficzno-komputerowy, który prowadzony będzie przez Krzysztofa Żarkowskiego. Wystąpienie „I Ty możesz zostać przewodnikiem” Jacka Pielicha było zaproszeniem na warsztat przewodnicki, a prezentacja „Gdyby było, jak w literaturze” Aleksandry Królak-Wąsowicz, stanowiła wstęp do warsztatów dziennikarsko-komputerowych.

3. „Senior ma głos”

To blok skupiony był wokół tematyki komunikacji i emocji. Zaproszeni do współpracy trenerzy zaprezentowali swoje warsztaty. Na „Gimnastykę emocjonalną” za pośrednictwem internetu zaprosił Oskar Hamerski, aktor teatralny, na co dzień pracujący na deskach Teatru Narodowego w Warszawie, improwizator, wykładowca w PWST i w PAN, trener kompetencji improwizatorskich, teatralnych i pantomimicznych. W świat pytań wprowadziła uczestników Joanna Czarnecka - terapeutka, coach, wykładowca, twórczyni Instytutu Komunikacji Prowokatywnej „Provocare”. Seniorzy usłyszeli także szczegóły na temat projektu „JA”, który będzie chciał realizować z nimi Marcin Kuc.

Konferencja zakończyła się złożeniem przez Uczestników deklaracji przystąpienia do projektu wraz ze wskazanymi przez nich działaniami, w których będą brali aktywny udział. 

Dla wszystkich deklarujących udział w warsztatach przewidziany jest dodatkowy blok „Aktywny Senior”, w którym czeka na uczestników kilka atrakcji, takich jak udział w koncertach w ramach „Krzyżowa-Music” oraz wyjazdy edukacyjne szklakiem dolnośląskich zamków, ogrodów, muzeów i obiektów sakralnych. 

GALERIA ZDJĘĆKoordynacja projektu: Aleksandra Królak-Wąsowicz i Alicja Przepiórska

Projekt dofinansowany ze środków Rządowego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020