Aktualności

Zanim przedstawię genezę Festiwalu Krzyżowa-Music, chciałbym nakreślić krótki wstęp historyczny.

Freya i Helmuth James von Moltke poznali się w 1929 roku w gronie ludzi skupionych wokół Eugenie i Hermanna Schwarzwaldów w Wiedniu. W środowisku tym nawiązali – prócz wielu innych więzi, które odcisnęły piętno na ich życiu – również przyjaźń z pianistą Rudolfem Serkinem. W 1951 roku Rudolf Serkin - wraz z innymi europejskimi muzykami przebywającymi na emigracji w amerykańskim stanie Vermont - powołał do życia festiwal muzyki kameralnej Marlboro Music. Kierował nim przez kilka dekad, a znaczenie tego festiwalu wykraczało daleko poza granice Ameryki. Właśnie w Vermont spotkał się ponownie z – jak się okazało –  mieszkającą w sąsiedztwie Freyą von Moltke oraz z jej dziećmi i wnukami. Wtedy to przedstawiciele trzech pokoleń rodziny von Moltke zaczęli angażować się na rzecz Marlboro Festival. W tym oto rodzinnym kontekście także ja i moja żona Dorothy poznaliśmy i pokochaliśmy festiwal Marlboro Music.

Krzyżowa każdego lipca na 10 dni zamienia się w muzyczną i taneczną Andaluzję, zarówno dla adeptek tej sztuki z całej Polski i niektórych państw Europy, które uczestniczą w Festiwalu, ale także dla wszystkich, którzy w tych dniach odwiedzają przepiękne progi Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego, a także zasiadają na widowni i podziwiają występ flamenco podczas koncertu finałowego.

Mój Festiwal nie powstałby, gdybym nie trafiła na wspaniałych i otwartych i profesjonalnych ludzi z Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, których idee dialogu, szacunku i życzliwości doświadczyłam na każdym etapie organizacji.

Guitar Masters Camp (wcześniej Letni Festiwal Gitary) to prestiżowe wydarzenie muzyczne odbywające się w Krzyżowej od dziewiętnastu lat. Obok uznanych mistrzów gitary klasycznej Krzyżową odwiedzają wybitni przedstawiciele innych specjalności. W ramach imprezy odbywają się lekcje mistrzowskie i warsztaty gitary klasycznej, akustycznej, elektrycznej, jazzowej, basowej, flamenco oraz tańca flamenco. Uczestnicy festiwalu mają okazję zobaczyć prezentacje DVD, wykłady oraz wystawy gitar i akcesoriów muzycznych.

Wieczorami wykładowcy i uczestnicy warsztatów spotykają się w "Piwnicy Dżemowej" w Pałacu. Jest to raj dla wspólnego muzykowania, doskonalenia sztuki improwizacji i... ogólnie tworzenia. Scena w Pałacu udostępniana jest każdego wieczoru wszystkim, bez względu na wiek i umiejętności, jednak zawsze pod kontrolą opiekunów.

Fundacja „Krzyżowa“ dla Porozumienia Europejskiego wraz z partnerami byli organizatorami konferencji, która podejmowała refleksję na temat sposobu, w jaki Krzyżowa oraz inne miejsca dialogu i spotkań mogą włączyć się w proces przeciwdziałania konfliktom nie tylko na poziomie krajowym, ale również europejskim.

W czerwcu  1989 roku odbyła się we Wrocławiu konferencja, która zgromadziła wywodzących się z różnorodnych środowisk uczestników z Polski, obydwu krajów podzielonych Niemiec, Holandii oraz Stanów Zjednoczonych. Inicjatorem konferencji był Klub Inteligencji Katolickiej z Wrocławia, a jej tytuł brzmiał: "Chrześcijanin w społeczeństwie”.  

Tematami podejmowanymi podczas konferencji były: opozycja i opór, edukacja młodzieży i dorosłych, co współcześnie oznacza być chrześcijaninem i demokracja. Uczestnicy konferencji przyjechali jednak także w bardzo konkretnej sprawie, którą stanowiło uratowanie majątku w Krzyżowej, gdzie podczas II wojny światowej odbywały się spotkania Kręgu z Krzyżowej. Postępujący proces degradacji zespołu pałacowego miał zostać zatrzymany, a cały teren przekształcony w miejsce spotkań.  

Z okazji 30-lecia tego wydarzenia – opisywanego przez osoby uczestniczące jako doświadczenie nie tylko inspirujące, ale także kluczowe i uważane dziś za moment narodzin Fundacji „Krzyżowa” – w czerwcu tego roku w Krzyżowej odbyła się konferencja bezpośrednio nawiązująca do tej z 1989 r.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok