Aktualności

Rok 1989 stał się punktem zwrotnym w historii Europy. Reżimy komunistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej zaczęły się chwiać, Węgry otworzyły granicę z Austrią, Polska przeprowadziła pierwsze półwolne wybory parlamentarne, wielu uchodźców z NRD w Pradze i Warszawie przyspieszyło zmiany w NRD, a potem upadł mur berliński. To odejście umożliwiło nowy początek stosunków polsko-niemieckich.

W listopadzie 1989 roku kanclerz Helmut Kohl odwiedził Polskę i spotkał się z pierwszym niekomunistycznym premierem RP - Tadeuszem Mazowieckim. Ich objęcie się podczas nabożeństwa w Krzyżowej na Dolnym Śląsku przeszło do historii jako symbol polsko-niemieckiego pojednania.

Dziś, 30 lat później, chcielibyśmy przypomnieć tę historię i zapytać, co ona dla nas oznacza. Czy pojednanie Niemców i Polaków jest nadal aktualną kwestią? Jak dobrze udało nam się wykorzystać ostatnie 30 lat do stworzenia przyjaznego współistnienia wolnej Polski i zjednoczonych Niemiec? Jakie wyzwania stoją dziś przed polsko-niemieckim sąsiedztwem? Na te i inne pytania będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy spotkania.

16 maja w Warszawie, w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej, odbyła się debata z okazji 30. rocznicy polsko-niemieckiej Mszy Pojednania w Krzyżowej.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Dialogów Obywatelskich - inicjatywy Komisji Europejskiej, umożliwiającej szerokiej publiczności udział w debatach z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

W trakcie spotkania uczestnicy poruszali następujące zagadnienia:

  • Jakie było znaczenie symbolicznego uścisku Mazowieckiego i Kohla w Krzyżowej w latach 90. i obecnie?
  • W czym wyrażała się polsko-niemiecka wspólnota interesów i wartości w polskiej drodze do Europy?
  • Gdzie leżą przyczyny częstych polsko-niemieckich nieporozumień?
  • Jaka jest/może być funkcja polsko-niemieckiego pojednania w pamięci europejskiej?
  • Na ile dialog polsko-niemiecki jest/może być szansą dla UE?

Podobnie jak w latach ubiegłych w Krzyżowej odbędzie się spotkanie Spotkanie Przyjaciół Krzyżowej, w którym mogą wziąć udział wszyscy, którzy czują się związani z Krzyżową poprzez odbywające się tu projekty czy historię tego miejsca, ale także osoby, które chcą Krzyżową dopiero odkryć. Organizatorem spotkania, we współpracy z Fundacją "Krzyżowa", jest nasz partner z Berlina Kreisau-Initiative e.V.
Spotkanie w Krzyżowej ma charakter otwarty, co oznacza, że każda osoba może wziąć w nim udział. Zachęcamy do przyjazdu z całą rodziną i przyjaciółmi!

Językowo będzie to oznaczało mieszankę niemieckiego, polskiego i angielskiego.
W tym roku zarówno Fundacja "Krzyżowa" jak i Kreisau-Initiative obchodzą 30-lecie istnienia. Z tej okazji sobotnie popołudnie spotkania zostanie poświęcona na rozmowy o naszej wspólnej historii, teraźniejszości i przyszłości. Wstępny program można pobrać TUTAJ.

W dniach 21-27 lutego odbyła się w Krzyżowej druga część cyklu szkoleń „smART history". Trójstronne szkolenia są skierowane do multiplikatorów edukacji historyczno-obywatelskiej pracujących z młodzieżą w miejscach pamięci.Podczas drugiego spotkania uczestnicy i uczestniczki z Francji, Niemiec i Polski poznawali techniki teatralne i wspólnie pracowali na tematem francusko-niemieckiego oraz polsko-niemieckiego pojednania. Szkolenie wpisywało się w działania organizowane w ramach Jubileuszu 30-lecia Fundacji „Krzyżowa”

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok