Krzyżowa 2019 - co świętujemy?

Szacunek. Dialog. Porozumienie 
30 lat Fundacji „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego

 

Pamiętając o swoich korzeniach, o ludziach, którzy tworzyli naszą organizację i wydarzeniach, które ją kształtowały, chcemy poświęcić rok 2019 na głęboką refleksję nad tym, czego z przeszłości możemy się nauczyć i jak budować przyszłość opartą na szacunku, dialogu i porozumieniu. To właśnie te trzy hasła będą nam towarzyszyć w tym okresie, wyznaczając kierunek naszych działań, ale również podkreślając jakie wartości były zawsze ważne dla Krzyżowej.

Rok 2019 będzie dla nas, w Krzyżowej, wyjątkowym czasem. Czasem, gdy wrócimy do naszych, fundacyjnych początków, ważnych wydarzeń, a przede wszystkim do ludzi, którzy odkryli Krzyżową i zamarzyli, aby utworzyć tu miejsce międzynarodowych spotkań. Chcemy zaprosić Państwa do towarzyszenia nam w tej podróży w czasie. Ale chcemy również zachęcić Państwa do wspólnej refleksji: co zmieniło się przez te 30 lat? W jakim stopniu wykorzystaliśmy daną nam szansę? Z jakimi wyzwaniami mierzymy się dzisiaj?

Rok 2019 to dla nas, osób zaangażowanych w dialog polsko-niemiecki i związanych z Krzyżową, rok szczególny. To rok bogaty w symbole. Dla Fundacji „Krzyżowa” rok 2019 to przede wszystkim 30. rocznice dwóch wydarzeń, które stały się kamieniami węgielnymi nie tylko dla jej powstania – ale także dla wartości, wokół których została ukonstytuowana.

30 lat temu, 2-4 czerwca 1989 roku we Wrocławiu odbyła się międzynarodowa konferencja, zorganizowana przez wrocławski Klub Inteligencji Katolickiej, pod tytułem „Chrześcijanin w społeczeństwie”. To właśnie wówczas, w przededniu wybór czerwcowych, w nastroju wyczekiwania na zmianę, która obejmie nie tylko Polskę, ale całą Europę Środkową, w gronie uczestników zapadła decyzja, aby podjąć starania mające na celu utworzenia międzynarodowego miejsca spotkań w Krzyżowej. Miejsca, które stanie się przestrzenią wolnego, otwartego dialogu dla młodych ludzi przede wszystkim z Polski i Niemiec.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok