#togetherforabetterinternet #digitalcouragekrzyzowa

5 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Fundacja "Krzyżowa" wzięła aktywny udział w tej inicjatywie i wspólnie z młodzieżą z Niemiec i Polski zorganizowała specjalne warsztaty. 

Cyfryzacja społeczeństwa postępuje w bardzo szybkim tempie, a media społecznościowe odgrywają coraz większą rolę w życiu młodych ludzi. Krzyżowa to miejsce, do którego co roku, w ramach różnych projektów, przyjeżdżają tysiące uczestników z różnych krajów. Łatwo jest więc zaobserwować, że korzystanie z oferty mediów społecznościowych ma ogromne znaczenie w codziennym życiu młodzieży. Kontynuowanie kontaktu w wirtualnym świecie jest naturalną konsekwencją znajomości zawartych podczas wymian i spotkań. Zjawisko to jest wszechobecne i wspólne dla młodzieży - bez względu na kraj pochodzenia.

Media społecznościowe to jednak nie tylko pozytywne i bezpieczne działania. To również zagrożenia i zjawiska negatywne, takie jak hejt.

Krzyżowa, to przestrzeń, gdzie wielką wartością jest dialog, a historyczna narracja tego miejsca wiąże się ściśle z pojęciami: odwaga, przyszłość i pamięć. Dlatego właśnie, 5 lutego, w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży Fundacji „Krzyżowa” odbyły się warsztaty, w których wzięła młodzież uczestnicząca w polsko-niemieckiej wymianie szkolnej. Uczestnicy zadali sobie pytanie jak być odważnym i właściwie reagować  na niebezpieczne i niewłaściwe zachowania w Internecie.

Na początku młodzi ludzie zastanawiali się, jakich mediów używają w codziennym życiu i w jakim celu z nich korzystają. Podczas drugiego etapu uczestnicy wymieniali się nawzajem swoimi spostrzeżeniami. Po procesie uświadamiania sobie wyzwań w przestrzeni wirtualnej, grupa zajęła się odpowiedzią na pytanie, jak powinien wyglądać bezpieczny internet. Młodzież zakończyła dzień kreatywnym "happeningiem", podczas którego zostawiła swoje osobiste przesłanie związane z Dniem Bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Patronatem honorowym akcja objęli: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2019 są Facebook Polska oraz Google Polska .

Więcej informacji: www.saferinternet.pl

DBI2019
DBI42019
DBI32019
DBI22019
DBI12019

MDSM

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok