W dniach 6-7 marca we Wrocławiu odbyły się V Targi Edukacji Międzykulturowej. Tegorocznej edycji przyświecało hasło „Wielokulturowa przyszłość miast – wyzwania, inspiracje i zadania”. W środę, 6 marca, targi oficjalnie otwarto w Oratorium Marianum UWr, gdzie przez dwa dni trwały będą prelekcje, prezentacje, warsztaty i debaty. W ramach targów odbyły się także zamknięte warsztaty w siedzibach partnerów wydarzenia, czyli w Biurze Saksonii, w Domu Europy i Biurze Współpracy z Uczeniami Wyższymi.

W wydarzeniu wzięły udział specjalistki ds. projektów edukacyjnych Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.

Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia, Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi, Uniwersytet Wrocławski i patronujący targom rektor tej uczelni prof. Adam Jezierski, organizacje pozarządowe to wespół z WCRS-em podmioty, odpowiadające za część merytoryczną i logistyczną piątej edycji Targów Edukacji Międzykulturowej. Eksperci podzielili się swoją wiedzą i dobrymi praktykami, a także stanęli do dyskusji z uczestnikami wydarzenia.

Wrocławskie Targi Edukacji Międzykulturowej – jak zapewniali organizatorzy i partnerzy wydarzenia – to miejsce rozmów, debat i prezentacji m.in. w obszarze edukacji na poziomie przedszkoli czy szkół. Ale nie zabrakło również wyrazów kształtowania świadomości o wielokulturowości w odniesieniu do uczelni, zakładów pracy czy urzędów. Kwestią, zwłaszcza ostatnimi czasy niezwykle nabrzmiałą, był temat przeciwdziałania mowie nienawiści. 

Podczas dwudniowego spotkania nie zabrakło innych, ważnych aspektów, jak wielokulturowość, będąca naturalną cechą współczesnych miast, ale i  rodząca wiele, czasami niełatwych, wyzwań. Uczestnicy targów opowiedzieli, jak sobie z nimi radzić, oraz wskazali role i zadania w tym zakresie, ciążące na różnych miejskich podmiotach.

Sztuka była z pewnością bardzo mocnym punktem targowych warsztatów i debat – jako niezwykle cenne narzędzie do „przemycania” ważnej, ale i trudnej tematyki wielkokulturowości, propagowania otwartości i wzajemnego szacunku, ale i pokazywania, gdzie są jeszcze luki i niezagospodarowane przestrzenie w naszym rozumieniu współczesnego świata społecznych relacji. 

/na podstawie materiałów organizatorów, www.wroclaw.pl/

MDSM

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok