Ósmy marca w Krzyżowej obchodzony był jako dzień szczególny. W tym dniu wolontariusze z MDSM Krzyżowa zorganizowali warsztaty z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Uczestnicy i uczestniczki, którzy wzięli udział w warsztatach, zajmowali się tematyką "ról przypisywanych płci".

Pierwsza część spotkania miała charakter integracyjny. Polegała na poznawaniu siebie nawzajem, np. poprzez dyskusję na temat: "Czy dziura w pączku jest częścią pączka"? Ustalono również zasady, które miały pozwolić uczestnikom na swobodną i komfortową współpracę podczas zaplanowanego spotkania. Wszystkie sugestie zostały następnie podsumowane i spisane w umowie grupowej.

Kolejna część projektu zakładała wymianę doświadczeń poszczególnych osób na tematy związane z przypisywaniem konkretnych ról w odniesieniu do płci oraz z dyskryminacją w swoich rodzinnych krajach.

Ostatnia i najważniejsza część projektu związana była z techniką dramy. Uczestnicy i uczestniczki podzielili się na małe grupy, w których zostali poproszeni o opracowanie krótkiej scenki teatralnej mówiącej o rolach przypisywanych płci. Kolejnym punktem programu była prezentacja scenek. Na tym etapie przygotowań pojawiły się fałszywe wąsy i blond peruki wykonane z papieru, a także inne elementy scenografii. Każda grupa prezentowała czasem zabawne, czasem skłaniające do myślenia sytuacje. Niektóre zostały przedstawione bardzo profesjonalnie. Następnie wszystkie spektakle były grane ponownie, z tą różnicą, że teraz publiczność mogła w nich uczestniczyć. Każdy mógł przejąć rolę osoby stojącej na "scenie" i zadecydować o tym, jak sztuka ma się dalej toczyć. Wcześniej milczący, pasywny tłum, który obserwował w klubie nękaną Ciskobietę, miał możliwość zareagowania. Z kolei, pewien siebie i przekonany o swojej racji mężczyzna, miał szansę przeprosić i przyznać, że nie miał racji.

W czasie trwania warsztatów uczestnicy i uczestniczki przekazali sobie wiele pozytywnej energii. Ta energia również została przekazana naszym wolontariuszom, którzy byli bardzo usatysfakcjonowani zorganizowanym i poprowadzonym przez siebie projektem.

resizedIMG5634
resizedIMG5644
resizedIMG5646
resizedIMG5650
resizedIMG5653
resizedIMG5661
resizedIMG5662
resizedIMG5667
resizedIMG5670
resizedIMG5673
resizedIMG5676
resizedIMG5677
resizedIMG5682
resizedIMG5686
resizedIMG5693
resizedIMG5699
resizedIMG5700
resizedIMG5702
resizedIMG5703
resizedIMG5705

MDSM

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok