Zrealizowane projekty

W dniach 23-26 kwietnia 2018 odbyło się w Krzyżowej spotkanie studentów Instytutu Lingwistyki Stosowanej UAM oraz nauczycieli z Berlina, realizujących aktualnie tzw. referendariat w dzielnicy Neukölln. Podczas pobytu uczestnicy otrzymali wskazówki, jak organizować wmianę młodzieży i gdzie szukać szkół partnerskich, poznali także metody, które mogą być wykorzystane podczas pracy z międzynarodową grupą.

Ważną częścią programu było zapoznanie z historią Krzyżowej: oprowadzanie oraz wieczorne czytanie tzw. ostatnich listów Freyi i Helmutha von Moltke, które urzekły uczestników i dały możliwość pełniejszego zrozumienia jakim miejscem jest Krzyżowa.

W dniach 15-18.04.2018 odbył się w Krzyżowej trening dla nauczycieli oraz spotkanie partnerów w ramach projektu „Reflections: educating for critical thinking, inclusive societies and dynamic engagement”.

Dwudniowy trening był wprowadzeniem do tematu “Filozofowanie z dziećmi”. Uczestnicy poznali teoretyczne podstawy zagadnień związanych z metodami zaznajamiania dzieci z filozofią. Trening poprowadziła prof. Daniela G. Camhy z Uniwersytetu w Graz.

Projekt „Reflections” jest trzyletnim działaniem finansowanym ze środków Unii Europejskiej, w który zaangażowanych jest osiem instytucji partnerskich z 6 krajów (Niemcy, Austria, Słowacja, Słowenia, Włochy, Polska). Celem projektu jest stworzenie platformy internetowej, na której zostaną zgromadzone i opracowane materiały dla nauczycieli dotyczące edukacji globalnej. Publikacje będą dostępne 6 językach. Czas trwania całego projektu to 36 miesięcy.

W projekcie uczestniczą dwie specjalistki ds. projektów edukacyjnych z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży – Anna Kudarewska (p. o. kierownika MDSM) oraz Karolina Moroz.

Profil na facebooku: https://www.facebook.com/eduskills.plus/

„Z dwóch zrób trzy” to tytuł seminarium, które odbyło się w dniach 16-20.03.2018 w Krzyżowej. W jego trakcie uczestnicy - nauczyciele i pedagodzy z Polski, Niemiec i Ukrainy - tworzyli i rozwijali projekty trójstronnych wymian szkolnych. Seminarium pokazało jednocześnie, że współpraca w tej konstelacji mimo aktualnej sytuacji politycznej jest jak najbardziej możliwa.

Ważnym aspektem seminarium była wymiana doświadczeń oraz dyskusja o specyfice pracy w trójnarodowych zespołach.

Celami projektu były:

  • Wymiana doświadczeń w zakresie metod pracy z młodzieżą podczas wymian szkolnych
  • Doradztwo w zakresie praktycznych oraz organizacyjnych aspektów trójstronnych projektów.
  • Rozwijanie umiejętności zarządzania projektami wymian szkolnych.
  • Nawiązanie kontaktów ze szkołami z Polski, Ukrainy i Niemiec, które są zainteresowane realizacją trójstronnych projektów.
  • Zaplanowanie z potencjalnymi partnerami przyszłych projektów wymian szkolnych - przy wsparciu prowadzących i organizatorów.

„Get involved!” to seria modułów szkoleniowych dla osób zainteresowanych dołączeniem do bazy trenerów trzech międzynarodowych organizacji: stowarzyszenia Kreisau-Initiative (Niemcy), Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego (Polska) oraz stowarzyszenia Zamek Trebnitz – Centrum Edukacji i Spotkań. Instytucje te specjalizują się w prowadzeniu projektów międzynarodowych, których główną grupą docelową jest młodzież. Oferta tego projektu szkoleniowego skierowana jest do osób zainteresowanych pracą w zakresie koordynowania, prowadzenia oraz tłumaczenia projektów międzynarodowych.

Projekt „Get involved!” składa się z dziesięciu modułów (szkolenie podstawowe, 8 modułów specjalistycznych, spotkanie podsumowujące). Zgłoszenie do udziału w projekcie zakłada obowiązkową obecność na szkoleniu podstawowym, przynajmniej jednym module specjalistycznym oraz na spotkaniu podsumowującym. Rozpiskę konkretnych modułów wraz z datami znajdą Państwo na dole tego tekstu.

MDSM

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!