Zrealizowane projekty

„Get involved!” to seria modułów szkoleniowych dla osób zainteresowanych dołączeniem do bazy trenerów trzech międzynarodowych organizacji: stowarzyszenia Kreisau-Initiative (Niemcy), Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego (Polska) oraz stowarzyszenia Zamek Trebnitz – Centrum Edukacji i Spotkań. Instytucje te specjalizują się w prowadzeniu projektów międzynarodowych, których główną grupą docelową jest młodzież. Oferta tego projektu szkoleniowego skierowana jest do osób zainteresowanych pracą w zakresie koordynowania, prowadzenia oraz tłumaczenia projektów międzynarodowych.

Projekt „Get involved!” składa się z dziesięciu modułów (szkolenie podstawowe, 8 modułów specjalistycznych, spotkanie podsumowujące). Zgłoszenie do udziału w projekcie zakłada obowiązkową obecność na szkoleniu podstawowym, przynajmniej jednym module specjalistycznym oraz na spotkaniu podsumowującym. Rozpiskę konkretnych modułów wraz z datami znajdą Państwo na dole tego tekstu.

W ramach projektu „Get Involved!”" odbył się w Krzyżowej kolejny moduł dla przyszłych prowadzących wymiany młodzieżowe. Tym razem dotyczył on sposobów nauczania historii podczas wymian z młodzieżą - podejścia określanego jako „entangled history”. Spotkanie było też okazją do dokładniejszego poznania historii Krzyżowej i okolic.

Po intensywnych warsztatach odbyła się wyprawa do Dzierżoniowa, gdzie uczestnicy projektu mogli zapoznać się z bogatym dziedzictwem mieszkającej tam po II wojnie światowej społeczności żydowskiej. Grupa zwiedziła również niszczejący budynek starego młyna w Grodziszczu - podczas wojny znajdował się tam obóz pracy dla Żydów (Zwangsarbeitslager für Juden Gräditz) oraz udała się w miejsce, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona ludziom zamęczonym w tym obozie (tablica znajduje się za cmentarzem w Grodziszczu).

W Krzyżowej rozpoczął się właśnie trening dla multiplikatorów z Estonii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Macedonii, Polski, Niemiec i Serbii. Projekt ten daje możliwość rozmawiania i uczenia się o różnych przyczynach, warunkach oraz skutkach migracji w Europie - zarówno w przeszłości, jak i dziś.

Po treningu uczestnicy projektu, którzy w różnych krajach pracują z młodzieżą, będą w swoich środowiskach przygotować i przeprowadzać mikroprojekty. Niektórzy z nich będą mogli ponownie przyjechać do Krzyżowej i uczestniczyć w młodzieżowej wymianie międzynarodowej, podczas której zaprezentują swój projekt.

Dziś kończy się trwający od poniedziałku pobyt studyjny teamerów Centrum Dokumentacji Villa ten Hompel. Przez te kilka dni Fundacja "Krzyżowa" zamieniła się w ośrodek szkoleniowy dla osób pracujących w projektach edukacji historyczno-obywatelskiej. Grupa zapoznała się z historią Krzyżowej oraz tematami ważnymi w kontekście polskiej kultury pamięci i stosunków polsko-niemieckich. Podczas warsztatów dyskutowano o metodach, podejściach oraz wyzwaniach w pracy edukacyjnej. Oprócz tego grupa odkryła przeszłość i teraźniejszość regionu, zwiedzając Dzierżoniów i Wrocław.

MDSM

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok