16 września w Pałacu w Krzyżowej odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Jesteśmy Żydami z Breslau” oraz spotkanie z reżyserami - Karin Kaper i Dirkiem Szusziesem.

Film przedstawia historię 14 Żydów mieszkających w ówczesnym Breslau i ich dramatyczne losy w czasie II Wojny Światowej. Byli młodzi, ufnie patrzyli w przyszłość, czuli się u siebie w Breslau, w trzeciej co do wielkości gminie żydowskiej Niemiec. Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera byli prześladowani przez nazistów: niektórzy zostali zmuszeni do ucieczki lub emigracji, inni trafili do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Pozbawieni domów rozpierzchli się po świecie. Budowali swoje nowe życie w różnych krajach, przyczynili się do założenia i budowy państwa Izrael. Dziś wciąż pamiętają ówczesne środowisko żydowskie w Breslau. Ich doświadczenia składają się na imponujący, wielowymiarowy portret pokolenia.

Film był pokazywany w Krzyżowej, ale specjalne projekcje z udziałem twórców są zaplanowane również w innych miasta Dolnego Śląska (Jelenia Góra, Dzierżoniów, Ząbkowice Śląskie, Wrocław). Szczegóły znajdują się na stronie internetowej filmu  ➡️ http://judenausbreslaufilm.de/home-pl.


Projekt dofinansowany przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. kultury i mediów.

 

resizedIMG1648
resizedIMG0183
resizedIMG0179
resizedIMG1652
PlakatJestesmyZydamizBreslau

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok