Red. Krzysztof Huszcza i Hans-Christian Trepte. Ofcyna Wydawnicza ATUT – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, Wrocław 2008, Fragment oryg.: Helmuth James von Moltke: Briefe an Freya 1939-1945. Wyd. Beate Ruhm von Oppen, Verlag C.H. Beck oHG, München 2007.

Tom „Listy do Freyi. 1943-1944” prezentuje fragment korespondencji Helmutha Jamesa von Moltkego do żony w przekładzie na język polski, którego autorami są studenci z uniwersytetów z Wrocławia i Lipska. Brali oni udział w warsztatach tłumaczeniowych organizowanych przez Fundację „Krzyżowa” i germanistykę wrocławską. Po raz pierwszy w 2007 r. w warsztatach wzięli udział również studenci z Niemiec władający językiem polskim.


Listy pisane przez Moltkego na gorąco, stanowią nie tylko swoistego rodzaju prywatny dziennik, ale także doskonałe źródło wiedzy na temat genezy i działalności „Kręgu z Krzyżowej”, jednej z najważniejszych niemieckich grup opozycyjnych wobec ideologii narodowego socjalizmu. Dotychczas w Polsce ukazały się przed 15 laty jedynie ostatnie listy Moltkego do rodziny, gdy przebywał on już w więzieniu w Tegel i czekał na egzekucję. Tak więc tom korespondencji z lat wcześniejszych jest kontynuacją dawno rozpoczętego dzieła. Nie jest on ostatnim w tej serii, bowiem wydawcy mają zamiar kontynuować ten projekt i wydać cały zbiór korespondencji, cofając się aż do roku 1939. 

Redaktorzy „Listów do Freyi” zaopatrzyli je w obszerne i liczne przypisy prezentujące między innymi biogramy większości postaci, z którymi w owym czasie spotykał się von Moltke. Dzięki temu powstał frapujący obraz człowieka, który poświęcił swoje życie dla walki z dyktaturą. 

Tom I serii „Biblioteka Krzyżowej” dedykowany jest prof. dr. hab. dr. h.c. Karolowi Joncy.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok