Pod koniec 2020 roku pożegnaliśmy Joachima Trenknera – niemieckiego dziennikarza, wieloletniego współpracownika mediów niemieckich, amerykańskich i polskich, od 1997 związanego z „Tygodnikiem Powszechnym”.
Joachim Trenkner był jedną z tych osób, którym zawdzięczamy „cud pojednania" (W. Bartoszewski). Jako dziennikarz aktywny zarówno w niemieckich, jak i polskich mediach, w dużym stopniu przyczynił się do przezwyciężania resentymentów i zbliżenia obu narodów. Zwłaszcza teraz, w roku, gdy będziemy świętować 30-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, ważne jest, aby przypominać o osobach, które przyczyniły się do pokojowego współistnienia obu narodów.
Zachęcamy Państwa do przeczytania wspomnienia o Joachimie Trenknerze, które przygotowała dla nas dr Paulina Gulińska-Jurgiel, autorka wywiadu-rzeki z Joachimem Trenknerem „Niemieckie lustro".
Czytaj więcej: Joachim Trenkner – Pożegnanie | dr Paulina Gulińska-Jurgiel
W ramach projektu „Laboratorium dialogu i pojednania”, który Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego realizowała wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce, przygotowaliśmy dwie publikacje:
„Pierwszy krok. Scenariusze warsztatów o dialogu”, mającą być przede wszystkim pomocą dla tych, którzy zaczynają, próbują, wahają się, czy też szukają nowych inspiracji i pomysłów do pracy z młodzieżą.
„(Nie)obecny. Eseje o dialogu”, która jest nie tylko próbą pokazania kondycji dialogu we współczesnym świecie oraz przedstawienia doświadczeń oraz trudności, które można napotkać zawodowo zajmując się pracą na rzecz edukacji obywatelskiej, ale także – mamy taką nadzieję – inspiracją do przeciwstawienia się kulturze polaryzacji i sporu.
Czytaj więcej: Publikacje || Scenariusze warsztatów oraz tom esejów o dialogu
Rok 2020, oprócz wielu wyzwań z jakimi mierzyliśmy się, przyniósł Fundacji "Krzyżowa" także wiele dobrego. Nieduża ilość gości umożliwiła nam skupienie się na usprawnianiu działalności naszego ośrodka pod kątem wpływu na środowisko. Projekt „Ku zrównoważonemu rozwojowi w edukacji i praktyce”, który realizujemy dzięki finansowaniu Fundacji im. Heinricha Boella z Warszawy pozwolił nam na wdrożenie w życie wielu proekologicznych przedsięwzięć i rozwinięcie tej części naszej działalności, zarówno pod kątem edukacyjnym, jak i praktycznym (zgodnie z nazwą projektu).
Tak, jak to sobie założyliśmy rok temu pracując nad ekokoncepcją, rozwiązania ekologiczne wprowadzamy przy partycypacji członków i członkiń różnych działów fundacji – pracowniczki merytoryczne współpracują z pracownikami technicznymi. Dzięki temu powstało wiele materiałów edukacyjnych, również takich do wykorzystania w przestrzeni naszego ośrodka. Niektóre z nich to:
Czytaj więcej: PROJEKT || „Ku zrównoważonemu rozwojowi w edukacji i praktyce”
Jakie wyzwania stoją przed edukacją obywatelską i historyczną młodzieży i dorosłych w Polsce i Niemczech? Jak historia kształtuje dialog polsko-niemiecki? Jakie wyzwania stoją przed społeczeństwem obywatelskim Polski i Niemiec?
14 grudnia Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce zorganizowały debatę online, w której udział wzięli:
• Anna Kudarewska (kierowniczka MDSM Krzyżowa)
• Emilie Mansfeld (Niemiecki Instytut Spraw Polskich)
• prof. Waldemar Czachur (Uniwersytet Warszawski)
• Stephan Erb (dyrektor zarządzający PNWM)
Spotkanie moderowała dr Anna Quirin (Fundacja im. Freyi von Moltke).