Aktualności

W najnowszym numerze "TEXT RAUM", magazynu wydawanego przez Gesellschaft für Bibliodrama, opublikowana została rozmowa z dr. Robertem Żurkiem - "Bibliodrama w kontekście edukacji politycznej".

Z dyrektorem zarządzającym Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego rozmawiała Beata Chrudzimska.

Warto w tym kontekście przypomnieć międzynarodowe, ekumeniczne warsztaty bibliodramatyczne, które odbywały się w Krzyżowej w tym roku pod hasłem "Pojednanie": https://bit.ly/2MxsnVn

Publikacja ma na celu przybliżenie okoliczności, które doprowadziły do Mszy Pojednania, jej przebiegu oraz pokazania konsekwencji, jakie miała ona dla relacji polsko-niemieckich – jak również dla samej Krzyżowej. W kilka miesięcy później, w miejscu historycznego gestu wymienionego pomiędzy Mazowieckim a Kohlem, rozpoczęła bowiem swoją działalność Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, stając się tym samym duchową spadkobierczynią Mszy Pojednania.

Ośrodki prowadzące działalność edukacyjną obejmującą zagadnienia zrównoważonego rozwoju i adaptacji do zmiany klimatu, aby być wiarygodne, powinny dawać przykład i wdrażać u siebie prośrodowiskowe rozwiązania. Nie da się tego zrobić bez świadomych, wyedukowanych i zmotywowanych zespołów – pisze Ania Dańkowska w artykule dla Fundacji Heinricha Bölla.

Edukacja ekologiczna to ważny element aktywności Fundacji „Krzyżowa”. Od kwietnia do listopada bieżącego roku podjęliśmy dodatkowe starania, by nasza działalność była w pełni zgodna z zasadami ekorozwoju. Zależało nam na tym, by w proces współkształtowania przemian włączyć cały zespół.

6 grudnia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się dyskusja „1989-2019. 30 lat po upadku Żelaznej Kurtyny” z udziałem świadków historii: Elżbiety Sienkiewicz-Romańskiej, Władysława Frasyniuku, Rafała Bubnickiego. Rozmowę poprowadziła Katarzyna Kaczorowska. Debata była adresowana do młodzieży licealnej.

- Jeśli znajdziemy chwilę i spojrzymy na profile naszych bliskich w mediach społecznościowych, przekonamy się, że żyje nam się dobrze. Prawdopodobnie najlepiej w naszej historii. Ale przez to zaczęliśmy zapominać – czy mówiąc wprost: nie znamy naszej niedawnej przeszłości. Tym samym należy uznać, że najpewniej przestaliśmy właśnie wyciągać wnioski z bolesnych doświadczeń – nie szykując się tym samym na to, co może nadejść. – tłumaczy konieczność organizowania takich spotkań dr Tomasz Skonieczny, zastępca kierownika Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.