Aktualności

Publikacja jest próbą namysłu nad historycznym doświadczeniem zbliżenia polsko-niemieckiego oraz nauką, która dla nas, współczesnych, z niego płynie. Powstała ona w ramach projektu pt. „Dziedzictwo pojednania polsko-niemieckiego a budowanie Europy wartości”, który Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zrealizowała we współpracy i dzięki wsparciu Fundacji Konrada Adenauera w Polsce oraz Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Do udziału w projekcie zaproszono kilkunastu ekspertów z Polski i Niemiec, a także Czech oraz Francji, reprezentujących różne dyscypliny naukowe, doświadczenia oraz opcje światopoglądowe, którzy od lat nie tylko zawodowo zajmują się problematyką pojednania w relacjach międzynarodowych, ale też żywo angażują się w dialog polsko-niemiecki.

Przypadająca w 2019 roku 30. rocznica Mszy Pojednania, która była wydarzeniem bezprecedensowym w powojennych relacjach polsko-niemieckich, jest ważnym impulsem do rozważań, do jakich wniosków prowadzi nas to historyczne (w podwójnym tego słowa znaczeniu) doświadczenie.

W dniach 5-6 listopada w Opolu odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu "Colloquium Opole”. W drugim dniu konferencji, w panelu "Traktat pokoju z perspektywy lat 30.", udział weźmie dr Tomasz Skonieczny - zastępca kierownika Akademii Europejskiej Fundacji "Krzyżowa".

Międzynarodowe konferencje naukowe z cyklu „Colloquium Opole”, których pierwsze edycje organizowano jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku, co roku gromadzą przedstawicieli nauki, ekspertów i praktyków z Polski, Czech i Niemiec, a także innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej na interdyscyplinarne debaty, których celem jest wyrażenie polsko-niemiecko-czeskiej opinii o aktualnie dyskutowanych w Europie problemach lub dokonanie retrospektywnego spojrzenia na obchodzony w danym roku jubileusz.

O upadku Muru Berlińskiego mówił podczas wykładu w Świdnicy Dr Robert Żurek, Dyrektor Zarządzający Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Okazją do podjęcia tematu był XVII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych organizowany 22 października.  W tym roku konkurs poświęcony był 30. rocznicy upadku Muru Berlińskiego.

XVII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

„30 lat minęło… upadek Muru Berlińskiego”

Świdnica, 22.10.2019 r.

W Fundacji "Krzyżowa" trwa druga i trzecia seria warsztatów o zrównoważonej żywności w ramach projektu: "Dobre jedzenie z bliska". Dzielni prowadzący: Franek, Jagna i Natasza nie poddają się w swoich trenerskich bojach i realizują kolejne zajęcia w duchu edukacji rówieśniczej.

Na ostatnich trzech spotkaniach poruszaliśmy z uczennicami i uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej Montessori ważne tematy: koszty środowiskowe oraz zasoby potrzebne do produkcji jedzenia, marnowanie żywności na świecie oraz w naszych domach i sposoby na jego ograniczenie. Mieliśmy także okazję aktywnie doświadczać realizowanych zagadnień: gotowaliśmy z resztek w kuchni warsztatowej w Krzyżowej oraz odwiedziliśmy gospodarstwo ekologiczne "Ekolomia" w Stoszowie.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok