Aktualności

SEMINARIUM „Przestrzenie konfliktu. Przestrzenie dialogu”

Jak reagować na polaryzację i konflikty pamięci? Jak tworzyć przestrzeń dyskusji na kwestie, które nas różnią?

Seminarium dla edukatorów i multiplikatorów

Krzyżowa, 1-5 XII 2019

Co?

W ramach seminarium uczestnicy zapoznają się z najnowszą refleksją metodologiczną oraz dobrymi praktykami dla wspierania porozumienia oraz inicjowania trwałego, konstruktywnego dialogu, jak również z dorobkiem ekspertów zajmujących się badaniem polityki historycznej oraz instytucjonalizacji przeszłości i jej instrumentalizacji.

„Empatia” według Edyty Stein – „Compassion” u Henriego Nouwena

Zapraszamy do udziału w warsztacie dotyczącym dialogu. Warsztat jest ideową kontynuacją programu „Religia-Kultura-Edukacja”, zainspirowanego przez Edwarda Skubisza, holenderskiego teologa, przez wiele lat związanego z Fundacją Dom Pokoju, a obecnie działającego w ramach INSTYTUTU DIALOGU.

W ubiegłych latach w Domu Edyty Stein czytane były teksty Edyty Stein (1891 – 1942) i holenderskiego teologa Henriego Nouwena (1932 – 1996) dotyczące zagadnień empatii oraz współodczuwania. Dziś Instytut Dialogu zaprasza do dyskusji i refleksję nad pytaniami: Czy empatia i współodczuwanie pomagają w prowadzeniu dialogu? Czy współcześnie terminy te nie są nadużywane?

Szanowni Państwo,
Fundacja "Krzyżowa" przygotowuje wystawę z okazji 30. rocznicy wydarzeń roku 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej częścią będzie „rodzinny album wolności”. Chcielibyśmy prosić Państwa o podzielenie się z nami - i z odbiorcami wystawy - swoimi wspomnieniami, które zostały zapisane w formie fotografii. Chcieliśmy zaprosić Państwa do współtworzenia z nami tej ekspozycji i przesyłania nam zdjęć (w formie skanów, odbitek, kopii) z Waszego 1989 roku.

Jesteśmy bardzo ciekawi Waszego życia codziennego i niezwykłych momentów tego przełomowego roku. Dlatego też dodajcie proszę do zdjęcia krótką historię lub komentarz.

Z Państwa pomocą możemy przygotować jeszcze ciekawszą wystawę, która pokaże młodemu pokoleniu, jak wyglądało życie codzienne w roku 1989.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprosiła nauczycieli, pedagogów i edukatorów – organizatorów polsko-niemieckich spotkań młodzieży – do udziału w „Forum historycznym PNWM «Zachować pamięć»”, które odbędzie się od 9 do 10 września 2019 roku w Gdańsku. Forum ma być przestrzenią wzajemnej inspiracji, nawiązania kontaktów i poznania oferty różnych placówek muzealnych i edukacyjnych. Fundację "Krzyżowa" podczas Forum będą reprezentować: Anna Kudarewska - kierowniczka MDSM i dyrektor ds. programowych Fundacji, dr Tomasz Skonieczny - zastępca kierownika Akademii Europejskiej, dr Robert Żurek - dyrektor zarządzający Fundacji "Krzyżowa".

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok