W dniach 3-5 lipca w Poznaniu odbędzie się Szczyt Bałkanów Zachodnich. Jest to spotkanie ministrów krajów UE z przedstawicielami rządów krajów Bałkanów Zachodnich, które aspirują do członkostwa w Unii.

W ramach szczytu, 4 lipca, odbędą się spotkania Forum Społeczeństwa Obywatelskiego. Jest to jedna z form współpracy, konsultacji, wymiany myśli i doświadczeń między organizacjami pozarządowymi i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, która ma służyć wspieraniu inicjatyw państw Bałkanów Zachodnich - Albanii, Bośni i Hercegowiny Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii.

W ramach panelu „Przezwyciężanie spuścizny przeszłości”, polskie doświadczenie pojednania z Niemcami przedstawi dr Tomasz Skonieczny – zastępca kierownika Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”.

Szczyt Bałkanów Zachodnich obywa się ramach tzw. procesu berlińskiego, zapoczątkowanej w roku 2014 inicjatywy, która ma służyć wspieraniu integracji tamtejszych państw z Unią Europejską. W roku 2019 przywództwo w tym procesie objęła Polska.

Fundacja „Krzyżowa” od trzech lat ma zaszczyt wspierać działania rządu polskiego i niemieckiego na rzecz pojednania narodów Bałkanów Zachodnich. Więcej informacji na ten temat mogą Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej: Seminarium „Pamięć, Zrozumienie, Przyszłość” dla młodzieży z Bałkanów Zachodnich, Polski i Niemiec.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok