Jak wygląda praca w Fundacji „Krzyżowa”? Czy łatwo zebrać zespół projektowy? Jak koordynować pracę partnerów zagranicznych? To tylko niektóre z kwestii poruszonych podczas wykładu dla studentów kierunku Zarządzanie Projektami Społecznym, w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wykład w formie e-spotkania wygłosił 1 czerwca dr Tomasz Skonieczny, zastępca kierownika Akademii Europejskiej, który przedstawił historię powstania, organizację oraz kulisy pracy Fundacji.
To wielka szkoda, że konferencja "Rób dobro - edukacja globalna w szkole podstawowej", organizowana przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, nie mogła odbyć się w klastycznej formule „na żywo". Zamiast tego, wystąpienia wszystkich prelegentek i prelegentów zostały profesjonalnie zarejestrowane przez kamery i będą udostępnione online.
W nagraniu wzięła już udział Anna Dańkowska, która podczas konferencji będzie reprezentowała Fundację "Krzyżowa”.
Nasza koleżanka przedstawiła publikację "Przepis na lepszy świat, czyli edukujemy rówieśników o żywności" i zdradziła tajniki jej powstawania. Publikacja kierowana jest do młodych ludzi, którzy chcieliby wcielić się w rolę edukatorów dla swoich rówieśników. Porusza ona tematy zasobów potrzebnych do produkcji żywności, pochodzenia jedzenia, marnotrawstwa żywności i sposobów na ograniczenie go, jak np. kuchnia "zero waste", rolnictwa ekologicznego oraz zaangażowania młodych ludzi w działania kampanijne."
Na pewno damy znać, kiedy materiały filmowe z konferencji będą już dostępne online.
Czytaj więcej: Dzień w (zaimprowizowanym) studio nagraniowym!
Publikacja ma na celu przybliżenie okoliczności, które doprowadziły do Mszy Pojednania, jej przebiegu oraz pokazania konsekwencji, jakie miała ona dla relacji polsko-niemieckich – jak również dla samej Krzyżowej. W kilka miesięcy później, w miejscu historycznego gestu wymienionego pomiędzy Mazowieckim a Kohlem, rozpoczęła bowiem swoją działalność Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, stając się tym samym duchową spadkobierczynią Mszy Pojednania.
Ośrodki prowadzące działalność edukacyjną obejmującą zagadnienia zrównoważonego rozwoju i adaptacji do zmiany klimatu, aby być wiarygodne, powinny dawać przykład i wdrażać u siebie prośrodowiskowe rozwiązania. Nie da się tego zrobić bez świadomych, wyedukowanych i zmotywowanych zespołów – pisze Ania Dańkowska w artykule dla Fundacji Heinricha Bölla.
Edukacja ekologiczna to ważny element aktywności Fundacji „Krzyżowa”. Od kwietnia do listopada bieżącego roku podjęliśmy dodatkowe starania, by nasza działalność była w pełni zgodna z zasadami ekorozwoju. Zależało nam na tym, by w proces współkształtowania przemian włączyć cały zespół.