30-lecie Mszy Pojednania w Krzyżowej

Uroczystości 30. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej miały charakter międzynarodowy oraz ekumeniczny. Obchody Jubileuszu rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej, upamiętniającej wydarzenia z 12 listopada 1989 r. Msza Święta, pod przewodnictwem Arcybiskupa Alfonsa Nossola, koncelebrowana była przez Arcybiskupa Ludwiga Schicka, Arcybiskupa Wiktora Skworca oraz biskupa Ignacego Deca.

Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia, podczas uroczystości Jubileuszowych zostały odczytane listy Pana Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Pani Kanclerz Angeli Merkel, skierowane do uczestników obchodów. Poniżej zamieszczamy oba listy.

Jubileusz 30-lecia polsko-niemieckiej Mszy Pojednania w Krzyżowej stwarza okazję do pielęgnowania pamięci o tym wydarzeniu, ale - co równie ważne - daje szansę do budowania narracji o nim, inicjowania rozmowy o przypisywanych mu znaczeniach oraz refleksji nad znaczeniem listopadowych wydarzeń i ich miejscem w relacjach polsko-niemieckich. Uczestnicy uroczystości będą mieli szansę spojrzeć z perspektywy czasu zarówno na rozwój relacji i współpracy między obydwoma krajami po roku 1989, jak i na poprzedzające je przemiany polityczne w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do zapoznania się z programem Jubileuszu 30-lecia Mszy Pojednania.

Zapraszamy do obejrzenia transmisji z uroczystości z okazji 30. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej.

Transmisja rozpocznie się 12 listopada o godz. 12:00.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok