Aktualności

12 listopada na portalu "Laboratorium Więzi" (wiez.com.pl) ukazał się artykuł "Żółw i zając? Jak się jednać z Niemcami", którego autorem jest Pierre-Frédéric Weber, Członek Komisji ds. Miejsca Pamięci i Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”.

Fragment artykułu"

|| Trzy i pół wieku temu, w roku 1668, francuski poeta Jean de La Fontaine opublikował pierwszy tom swoich słynnych bajek o zwierzętach zainspirowanych głównie twórczością Ezopa. Znalazła się w nim m.in. historia o żółwiu i zającu. Niewiarygodny wyścig między tymi zwierzętami kończy się nieoczekiwanym zwycięstwem powolnego, lecz posuwającego się wytrwale do przodu żółwia. Zając wystartował co prawda chyżo, jednak już wkrótce – w swej swawoli i nadmiernym optymizmie – kilkakrotnie dał się rozproszyć i zatrzymać, zapominając kompletnie o zakładzie.

W nowym numerze "Tygodnika Powszechnego" (46/2019) ukazał się artykuł "Krzyżowa – znak wciąż żywy", autorstwa dr. Roberta Żurka (dyrektora zarządzającego Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego). 

Fragment artykułu:

Dziś, z perspektywy czasu, możemy stwierdzić, że pojednanie polsko-niemieckie było jednym z kluczowych procesów w najnowszej historii Europy. Bez pojednania niemiecko-francuskiego nie powstałaby Unia Europejska, natomiast bez pojednania polsko-niemieckiego nie objęłaby ona swoim zasięgiem wschodniej części kontynentu.

Zachęcamy do wysłuchania podcastu z audycji "Weekendowy poranek - Maciej Zakrocki" w Radio TOK FM.

9 listopada gościem Macieja Zakrockiego była Maryna Czaplińska - członkini Rady Fundacji "Krzyżowa", uczestniczka Mszy Pojednania w 1989 r. W rozmowie poruszono tematy historyczne, ale słuchacze mogli się również dowiedzieć czym dziś zajmuje się Fundacja "Krzyżowa", która działa od 30 lat.

Prof. Waldemar Czachur oraz dr Gregor Feindt są autorami nowej, polsko-niemieckiej, publikacji o Krzyżowej, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Bundeszentrale für politische Bildung (bpb).

Wieś Krzyżowa na Dolnym Śląsku ma niemiecką historię, polską teraźniejszość i europejski horyzont. Wraz z przesunięciem granicy po zakończeniu II wojny światowej niemiecka wieś Kreisau stała się polską wsią Krzyżowa. Później Niemcy i Polacy odkryli ją ponownie jako miejsce niemieckiego oporu wobec narodowego socjalizmu i zaczęli wspólnie badać idee Kręgu z Krzyżowej. Dlatego też Krzyżowa była odpowiednim miejscem do zorganizowania Mszy Pojednania w 1989 roku. Waldemar Czachur i Gregor Feindt śledzą rosnące znaczenie Krzyżowej dla stosunków polsko-niemieckich i pokazują historię utworzenia Fundacji "Krzyżowa" na rzecz Porozumienia Europejskiego.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.