Aktualności

W dniach 18-19 stycznia w Krzyżowej odbył się I Zjazd pracowników i wolontariuszy Fundacji „Krzyżowa” i Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego 1990-2020. To wydarzenie zamknęło obchody Roku Jubileuszowego Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

W spotkaniu wzięło udział ponad 60 osób – pracowników i wolontariuszy, którzy obecnie, ale również przez minione 30 lat byli związani z Krzyżową. W programie spotkania zaplanowano m.in. oprowadzanie po terenie Fundacji, wspólne zabawy integracyjne, prezentacje wspomnieniowe i dużo czasu na rozmowy.

6 grudnia w Krzyżowej odbyło się jubileuszowe spotkanie pracowników i gremiów Fundacji "Krzyżowa". To była wyjątkowa okazja, aby podsumować rok jubileuszowy i podziękować wszystkim, którzy na co dzień angażują się w realizację misji Fundacji.

Spotkanie, które w pierwszej części miało charakter bardziej oficjalny, w drugiej odsłonie przybrało formę wspólnych warsztatów i zabawy. 

Efektem wspólnej pracy wszystkich uczestników było m.in. przygotowanie ekologicznego łańcucha, który ozdobił naszą krzyżowską choinkę. Natomiast pod choinką na każdego czekał drobny podarunek.

Prof. Waldemar Czachur oraz dr Gregor Feindt są autorami nowej, polsko-niemieckiej, publikacji o Krzyżowej, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Bundeszentrale für politische Bildung (bpb).

Wieś Krzyżowa na Dolnym Śląsku ma niemiecką historię, polską teraźniejszość i europejski horyzont. Wraz z przesunięciem granicy po zakończeniu II wojny światowej niemiecka wieś Kreisau stała się polską wsią Krzyżowa. Później Niemcy i Polacy odkryli ją ponownie jako miejsce niemieckiego oporu wobec narodowego socjalizmu i zaczęli wspólnie badać idee Kręgu z Krzyżowej. Dlatego też Krzyżowa była odpowiednim miejscem do zorganizowania Mszy Pojednania w 1989 roku. Waldemar Czachur i Gregor Feindt śledzą rosnące znaczenie Krzyżowej dla stosunków polsko-niemieckich i pokazują historię utworzenia Fundacji "Krzyżowa" na rzecz Porozumienia Europejskiego.

23 października w Krzyżowej odbył się V Dolnośląski Kongres Obywatelski. Po raz kolejny w największej Sali obiektu obradowali przedstawiciele organizacji pozarządowych. Około 350 osób wysłuchało przemówień inauguracyjnych i wystąpień gości, a następnie wzięło udział w panelach tematycznych. Jubileuszowy Kongres był też okazją do świętowania jubileuszy 30-lecia Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i 15-lecia Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Już od kilku lat w Krzyżowej odbywa się kongres skupiający przedstawicieli 3 sektora w naszym województwie. Hasłem tegorocznego spotkania było „Budowanie sojuszy dla współczesnych wyzwań”. O konieczności zmierzenia się z wyzwaniami, jakie stawia nam współczesny świat mówili otwierający Kongres Maria Mika - prezes Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Robert Żurek, dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Temat ten w swoich wystąpieniach poruszali również goście Kongresu: Wojciech Kaczmarczyk  (dyrektor Narodowego Instytutu Wolności), Cezary Przybylski (Marszałek Województwa Dolnośląskiego), Hans Jörg Neumann (Konsul generalny Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu) oraz Jacek Sutryk (Prezydent Wrocławia).

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.