Aktualności

15 sierpnia na dziedzińcu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego odbył się PIKNIK RODZINNY, na który organizatorzy zaprosili mieszkańców Krzyżowej oraz okolicznych miejscowości. Na uczestników czekało wiele atrakcji, które pozwoliły ciekawie spędzić popołudnie, a dla Fundacji była to okazja, aby lokalnej społeczności przypomnieć o 30-leciu tego wyjątkowego miejsca spotkań.   

Program PIKNIKU skierowany był między innymi do najmłodszych mieszkańców – dzieci brały udział w warsztatach artystycznych i ekologicznych, podczas których szyły ekologiczne torby i ozdabiały medale z drewna. Najmłodsi mogli też własnoręcznie wykonać magnesy i breloczki. Kiedy uczestnicy przeszli przez wszystkie warsztaty oraz wykonali zadania w miasteczku sportowym, w nagrodę otrzymywali specjalną gazetkę ze swoim zdjęciem. A po wykonaniu zadań dzieci mogły do woli korzystać z dmuchańców, które były przez cały czas do ich dyspozycji.

Zanim przedstawię genezę Festiwalu Krzyżowa-Music, chciałbym nakreślić krótki wstęp historyczny.

Freya i Helmuth James von Moltke poznali się w 1929 roku w gronie ludzi skupionych wokół Eugenie i Hermanna Schwarzwaldów w Wiedniu. W środowisku tym nawiązali – prócz wielu innych więzi, które odcisnęły piętno na ich życiu – również przyjaźń z pianistą Rudolfem Serkinem. W 1951 roku Rudolf Serkin - wraz z innymi europejskimi muzykami przebywającymi na emigracji w amerykańskim stanie Vermont - powołał do życia festiwal muzyki kameralnej Marlboro Music. Kierował nim przez kilka dekad, a znaczenie tego festiwalu wykraczało daleko poza granice Ameryki. Właśnie w Vermont spotkał się ponownie z – jak się okazało –  mieszkającą w sąsiedztwie Freyą von Moltke oraz z jej dziećmi i wnukami. Wtedy to przedstawiciele trzech pokoleń rodziny von Moltke zaczęli angażować się na rzecz Marlboro Festival. W tym oto rodzinnym kontekście także ja i moja żona Dorothy poznaliśmy i pokochaliśmy festiwal Marlboro Music.

Krzyżowa każdego lipca na 10 dni zamienia się w muzyczną i taneczną Andaluzję, zarówno dla adeptek tej sztuki z całej Polski i niektórych państw Europy, które uczestniczą w Festiwalu, ale także dla wszystkich, którzy w tych dniach odwiedzają przepiękne progi Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego, a także zasiadają na widowni i podziwiają występ flamenco podczas koncertu finałowego.

Mój Festiwal nie powstałby, gdybym nie trafiła na wspaniałych i otwartych i profesjonalnych ludzi z Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, których idee dialogu, szacunku i życzliwości doświadczyłam na każdym etapie organizacji.

Guitar Masters Camp (wcześniej Letni Festiwal Gitary) to prestiżowe wydarzenie muzyczne odbywające się w Krzyżowej od dziewiętnastu lat. Obok uznanych mistrzów gitary klasycznej Krzyżową odwiedzają wybitni przedstawiciele innych specjalności. W ramach imprezy odbywają się lekcje mistrzowskie i warsztaty gitary klasycznej, akustycznej, elektrycznej, jazzowej, basowej, flamenco oraz tańca flamenco. Uczestnicy festiwalu mają okazję zobaczyć prezentacje DVD, wykłady oraz wystawy gitar i akcesoriów muzycznych.

Wieczorami wykładowcy i uczestnicy warsztatów spotykają się w "Piwnicy Dżemowej" w Pałacu. Jest to raj dla wspólnego muzykowania, doskonalenia sztuki improwizacji i... ogólnie tworzenia. Scena w Pałacu udostępniana jest każdego wieczoru wszystkim, bez względu na wiek i umiejętności, jednak zawsze pod kontrolą opiekunów.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok