Krzyżowa każdego lipca na 10 dni zamienia się w muzyczną i taneczną Andaluzję, zarówno dla adeptek tej sztuki z całej Polski i niektórych państw Europy, które uczestniczą w Festiwalu, ale także dla wszystkich, którzy w tych dniach odwiedzają przepiękne progi Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego, a także zasiadają na widowni i podziwiają występ flamenco podczas koncertu finałowego.

Mój Festiwal nie powstałby, gdybym nie trafiła na wspaniałych i otwartych i profesjonalnych ludzi z Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, których idee dialogu, szacunku i życzliwości doświadczyłam na każdym etapie organizacji.

Na co dzień od ponad 15 lat uczę w szkołach Flamenco. Uwielbiam tę pracę, kocham dzielić się moją pasją, nieustannie doceniam intymność procesu wspólnej nauki, gdzie każdy otwiera się i poprzez taniec wyraża to, czego nie odważy się wyrazić słowem. Kursy takie dają regularność, ale gdy kończy się lekcja, każdy pędzi do swoich spraw.

Pragnęłam stworzyć miejsce i warunki, gdzie uczestnicy nie tylko będą mogli zanurzyć się w ogromie wiedzy o Flamenco i uczyć się od rana do nocy, ale także takie, w którym czas na chwilę stanie. Na Festiwalu jest miejsce na głębsze relacje, na każde pytanie, na wymianę doświadczeń, integrację środowiska flamenco z całego kraju, wspólnie przeżywanie i spędzanie czasu ze sobą oraz z artystami z Hiszpanii.

Bardzo doceniam też fakt, że festiwal współwystępuje z Festiwalem Gitarowym. Gitara to główny instrument flamenco, a dzięki temu, że jej dźwięki słychać podczas całego festiwalu, a wieczorami odbywają się koncerty fenomenalnych artystów gitary z całego świata, to okazja nie tylko do karmienia duszy, ale także edukacji w zakresie tego instrumentu.

W ciągu tych 12 lat zaprosiłam do Krzyżowej artystów pierwszej ligi flamenco w Hiszpanii, o których jest cały czas „głośno”, zdobywający wiele nagród, tworzących własne spektakle, nieustannie zapraszanych na najbardziej prestiżowe festiwale w Hiszpanii. Krzyżową odwiedzili m.in. tancerze: Concha Jareno, Pilar Ogalla, La Choni, Florencia O’ryan Zuniga, Federico Ordonez i śpiewacy: Cristian Delgado i Esteban Murillo.

W tym roku uczyć się będziemy pod okiem Patricii Guerrero, niezwykle utalentowanej tancerki młodego pokolenia, która znana szerszemu gronu może być z filmu Carlosa Saury „Flamenco, flamenco”. Akompaniować, a także prowadzić zajęcia perkusyjne na cajonie będzie jeden z najlepszych gitarzystów w Polsce Andrzej Lewocki. Na drugiej części festiwalu zapraszam na liczne zajęcia do siebie: z rytmiki, stepu i techniki, a także choreografii w trzech stylach: bulerias, alegrias i solea por buleria oraz obsługi mantonu – chusty flamenco.

Gorąco zapraszam!

Agata Teodorczyk

******

Agata Teodorczyk – tancerka, choreograf, pedagog tańca flamenco, a także psycholog i absolwentka Dance Movement Therapy Institute. Związana z flamenco od 1999 roku, koncertuje, uczy i aktywnie przyczynia się do popularyzacji sztuki flamenco w Polsce. Aktualnie występuje:

  • w projekcie „Quiero Flamenco” - tradycyjnych spektaklach sztuki Flamenco
  • wpółtworzy projekt „Usłyszeć Taniec”, który jest fuzją tańca i muzyki: irlandzkiej, amerykańskiego jazzu i flamenco
  • w projekcie „Danza Bolero” prezentującym muzykę i taniec hiszpański
  • z zespołem „Flamensky” we wspaniałym międzynarodowym składzie któremu przewodzi gitarzysta Rainer Maria Nero
  • prowadzi zespół Compania Flamenca

Międzynarodowy Festiwal Flamenco w Krzyżowej powstał z inicjatywy tancerki Agaty Teodorczyk w 2007 roku.

www.agatateodorczyk.pl

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok