„Módlmy się za naród polski i naród niemiecki: Daj nam, Panie, siłę do wyjścia z cienia przeszłości i pozwól znaleźć wzajemne zrozumienie. Spraw, aby zarysowały się nowe horyzonty nadziei, przez polsko – niemiecką wymianę młodzieży” – to jedne z wielu ważnych słów, które padły 12 listopada 1989 r. na dziedzińcu dawnego majątku rodziny von Moltke w Krzyżowej. W trakcie nabożeństwa, będącego jednym z punktów programu wizyty niemieckiego szefa rządu w Polsce, premier Tadeusz Mazowiecki oraz Helmut Kohl przekazując sobie znak pokoju - objęli się na znak pojednania. Ten gest, wykonany w wyjątkowych okolicznościach, nabrał bardzo wyrazistego znaczenia i został zapamiętany jako ważny krok w budowaniu przyjaznych stosunków między niegdyś zwaśnionymi krajami.

Z okazji 30. rocznicy Mszy Pojednania dr Agnieszka Łada w programie "Niemcy w zbliżeniu/ Polen verstehen" przypomina historię Krzyżowej, ale pokazuje również Krzyżową teraz - tętniące życiem miejsce szacunku, dialogu i porozumienia.

Dr Agnieszka Łada - dyrektor Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych i wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej Fundacji "Krzyżowa".

Partnerzy cyklu: Instytut Spraw Publicznych, Fundacja im. Konrada Adenauera

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok