Krzyżowa 2019 - co świętujemy?

Szacunek. Dialog. Porozumienie 
30 lat Fundacji „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego

 

Pamiętając o swoich korzeniach, o ludziach, którzy tworzyli naszą organizację i wydarzeniach, które ją kształtowały, chcemy poświęcić rok 2019 na głęboką refleksję nad tym, czego z przeszłości możemy się nauczyć i jak budować przyszłość opartą na szacunku, dialogu i porozumieniu. To właśnie te trzy hasła będą nam towarzyszyć w tym okresie, wyznaczając kierunek naszych działań, ale również podkreślając jakie wartości były zawsze ważne dla Krzyżowej.

Rok 2019 będzie dla nas, w Krzyżowej, wyjątkowym czasem. Czasem, gdy wrócimy do naszych, fundacyjnych początków, ważnych wydarzeń, a przede wszystkim do ludzi, którzy odkryli Krzyżową i zamarzyli, aby utworzyć tu miejsce międzynarodowych spotkań. Chcemy zaprosić Państwa do towarzyszenia nam w tej podróży w czasie. Ale chcemy również zachęcić Państwa do wspólnej refleksji: co zmieniło się przez te 30 lat? W jakim stopniu wykorzystaliśmy daną nam szansę? Z jakimi wyzwaniami mierzymy się dzisiaj?

Rok 2019 to dla nas, osób zaangażowanych w dialog polsko-niemiecki i związanych z Krzyżową, rok szczególny. To rok bogaty w symbole. Dla Fundacji „Krzyżowa” rok 2019 to przede wszystkim 30. rocznice dwóch wydarzeń, które stały się kamieniami węgielnymi nie tylko dla jej powstania – ale także dla wartości, wokół których została ukonstytuowana.

30 lat temu, 2-4 czerwca 1989 roku we Wrocławiu odbyła się międzynarodowa konferencja, zorganizowana przez wrocławski Klub Inteligencji Katolickiej, pod tytułem „Chrześcijanin w społeczeństwie”. To właśnie wówczas, w przededniu wybór czerwcowych, w nastroju wyczekiwania na zmianę, która obejmie nie tylko Polskę, ale całą Europę Środkową, w gronie uczestników zapadła decyzja, aby podjąć starania mające na celu utworzenia międzynarodowego miejsca spotkań w Krzyżowej. Miejsca, które stanie się przestrzenią wolnego, otwartego dialogu dla młodych ludzi przede wszystkim z Polski i Niemiec.

4 czerwca 1989 członkowie wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, wspólnie z towarzyszącymi im przyjaciółmi ze Stanów Zjednoczonych, Holandii i obu państw niemieckich, udali się do Krzyżowej. Tam, stojąc przed ruinami pałacu rodziny von Moltke, postanowili utworzyć europejskie centrum spotkań dla młodzieży. Tak powstała Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, jedna z najciekawszych i najżywotniejszych inicjatyw obywatelskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej historia może być źródłem inspiracji i nadziei w czasach kryzysu projektu europejskiego, rosnącej polaryzacji naszego społeczeństwa i pasywności obywateli.

Moc sprawcza wizji i determinacji

Od swego powstania Fundacja „Krzyżowa” zrealizowała tysiące wielodniowych projektów edukacyjnych, w których wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z prawie wszystkich państw europejskich, głównie z Polski i Niemiec. A wszystko zaczęło się od wizji kompletnie utopijnej. 4 czerwca 1989 roku pałac w Krzyżowej był w ruinie. Władzę w Polsce, jak i w całej Europie Wschodniej, wciąż jeszcze dzierżyli komuniści. W Polsce, podobnie jak i w NRD, stacjonowały liczne oddziały Armii Czerwonej. Jak można było w tych okolicznościach wierzyć, że uda się tu i teraz stworzyć europejskie miejsce spotkań? A jednak się udało. Moc sprawcza wizji i determinacji.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok