Rok 2019 był dla Krzyżowej czasem wyjątkowym - czasem jubileuszy. Świętowaliśmy trzydziestolecie początków Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz trzydziestą rocznicę Mszy Pojednania. Od wybuchu II wojny światowej minęło osiemdziesiąt lat, zaś od piętnastu Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Rok ten był więc dla nas czasem refleksji i pamięci.

Zastanawialiśmy się nad tym, co udało się Fundacji „Krzyżowa” osiągnąć oraz jakie nowe cele powinniśmy sobie dziś wyznaczać. W roku jubileuszy, wspólnie z zaprzyjaźnionymi oraz partnerskimi organizacjami, staraliśmy się poprzez różne wydarzenia przypomnieć o obchodzonych rocznicach. Dlatego przez cały rok podejmowaliśmy inicjatywy, skierowane do zróżnicowanych odbiorców, by rozmaite grupy zachęcić do namysłu nad wartościami, które stanowiły dla nas myśl przewodnią roku 2019: szacunek, dialog i porozumienie.

Jubileusz Fundacji „Krzyżowa” świętowaliśmy przede wszystkim aktywnie, podczas spotkań i wydarzeń.

Obchody rozpoczął polsko-niemiecko-francuski projekt „smART history” (21-27 lutego) skierowany do edukatorów i multiplikatorów. Podczas warsztatów dyskutowano nad modelami pracy pedagogicznej w edukacji historycznej i obywatelskiej, a tematem przewodnim spotkania było pojednanie.

15 maja, w Warszawie, w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej odbyła się  debata z okazji 30. rocznicy polsko-niemieckiej Mszy Pojednania. W trakcie spotkania uczestnicy zastanawiali się m.in. nad historycznym i współczesnym znaczeniem symbolicznego uścisku Mazowieckiego i Kohla oraz nad tym, w jakich obszarach dialog polsko-niemiecki może dziś stanowić szansę dla Unii Europejskiej.

O istocie Mszy Pojednania pozwoliło przypomnieć również spotkanie 3 czerwca w Lipsku „Przełomowy rok 1989 – półwolne wybory w Polsce i polsko-niemiecki nowy początek w Krzyżowej”, podczas którego pytano, czy pojednanie Niemców i Polaków jest nadal aktualną kwestią.

Od 10 do 12 czerwca Fundacja „Krzyżowa“ - wraz z partnerami - była organizatorem konferencji „Wyzwanie dla dialogu: demokracja, religia, opór a społeczeństwo”, która podejmowała refleksję nad możliwością włączenia się Krzyżowej oraz innych miejsc dialogu w proces przeciwdziałania konfliktom.

Osoby, którym bliskie są wartości Fundacji i które czują się związane z Krzyżową przybyły na rocznicowe Spotkanie Przyjaciół Krzyżowej (7-10 czerwca).

W połowie roku (15 sierpnia) świętowaliśmy Jubileusz wraz z mieszkańcami Krzyżowej oraz okolicznych miejscowości podczas Pikniku Rodzinnego. Na uczestników czekało wiele atrakcji, które pozwoliły ciekawie spędzić popołudnie w gronie najbliższych, a dla Fundacji była to okazja, aby lokalnej społeczności przypomnieć o 30-leciu wyjątkowego miejsca spotkań. 

Na przełomie sierpnia i września w Krzyżowej rozbrzmiewały dźwięki muzyki podczas piątej, jubileuszowej edycji Krzyżowa-Music. W tym roku po raz kolejny muzycy z blisko 30 krajów spotkali się w ramach festiwalu, by wzajemnie się inspirować, wymienić doświadczeniami, grać koncerty oraz zgłębiać tematykę sympozjów — w tym roku dotyczącą roli muzyków w społeczeństwie. Festiwal zakończył się hołdem oddanym ofiarom II wojny światowej w ramach koncertu finałowego 1 września, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

26 września na dziedzińcu Fundacji „Krzyżowa" spotkało się kilkuset biegaczy w różnym wieku, którzy wzięli udział w rocznicowych Międzypokoleniowych Przełajowych Biegach Pojednania.

Pod koniec miesiąca (27 września) miało miejsce symboliczne wydarzenie, podkreślające dwa współistniejące wymiary Krzyżowej. Helmuth Caspar von Moltke – syn Helmutha Jamesa i Freyi von Moltke, właścicieli majątku w Krzyżowej i członków Kręgu z Krzyżowej, w obecności pracowników, a także  współzałożycieli Fundacji „Krzyżowa” (o. Adama Żaka SJ i Annemarie Cordes) zasadził Dąb Pamięci. 

23 października w Krzyżowej odbył się V Dolnośląski Kongres Obywatelski. Po raz kolejny w największej sali obiektu obradowali przedstawiciele organizacji pozarządowych. Około 350 osób wysłuchało przemówień gości, a następnie wzięło udział w panelach tematycznych. Jubileuszowy Kongres był okazją do świętowania jubileuszu 30-lecia Fundacji.

Uroczystości 30. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej miały charakter międzynarodowy oraz ekumeniczny. Obchody Jubileuszu rozpoczęły się od upamiętniającej wydarzenia 12 listopada 1989 r. uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem Arcybiskupa Alfonsa Nossola. Następnie odczytane zostały przesłania Pana Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Pani Kanclerz Angeli Merkel skierowane do uczestników wydarzenia. Obchody dopełniła dwudniowa, międzynarodowa konferencja „30 lat polsko-niemieckiego pojednania. Samorządowy wymiar porozumienia“ (12-13 listopada) poświęcona spuściźnie polsko-niemieckiego zbliżenia i jej znaczeniu dla współpracy pomiędzy krajami.

Pod koniec roku jubileuszowego w Fundacji „Krzyżowa” odbyło się uroczyste spotkanie gremiów (6-7 grudnia), a obchody zakończy styczniowe spotkanie integracyjne współpracowników i wolontariuszy pracujących dla Fundacji „Krzyżowa” w przeciągu świętowanych trzech dekad.

Rok jubileuszu jeszcze się nie zakończył, za wcześnie zatem na podsumowania. Już teraz jednak chciałbym wyrazić radość i wdzięczność za spotkanie ze wszystkimi, którzy zdecydowali się nam towarzyszyć: za obecność i wsparcie. Za to ostatnie szczególnie dziękuję członkom naszych gremiów oraz organizacji partnerskich. Dziękuję pracownikom Fundacji „Krzyżowa” za ich wysiłek, włożony w zorganizowanie poszczególnych wydarzeń. Dziękuję tym, którzy w tym trudnym czasie kryzysu — idei europejskiej, demokracji liberalnej, zagrożeń klimatycznych — spotkali się z nami, nie bali się podjąć refleksji nad przeszłością i przyszłością oraz chcieli zjednoczyć się wokół wspólnych wartości.
dr Robert Żurek
Dyrektor Zarządzający, Członek Zarządu
Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.