Aktualności

Od 16 do 21 września w Krzyżowej goszczą grupy młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu oraz Albert-Einstein-Schule z Langen. Ich wspólny projekt dotyczy tematu zrównoważonego rozwoju. Tematykę ten młodzież ma okazję zgłębić poprzez aktywne warsztaty, gry symulacyjne oraz warsztaty kreatywne z upcyklingu, czyli formy wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wyższej wartości – wartościowe surowce. Warsztat nie tylko pokaże, jak proces ten pozwala zmniejszyć ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji, ale również nauczy, jak zmniejszyć ilość odpadów w codziennej aktywności.

15 września rozpoczęła się w Krzyżowej debiutująca wymiana szkolna. Młodzież ze szkoły Montessori-Biberkor oraz z Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu spotyka się w MDSM w Krzyżowej po raz pierwszy, a hasłem wymiany są „Twarze Europy”. Uczniowie będą wspólnie odkrywać historię Europy oraz różne jej twarze. Poznają również wyjątkową przeszłość Krzyżowej, w której przeplatały się losy wielu ludzi i narodów.

Projekt potrwa do 19 września.

W ostatnich dniach obchodzono w Krzyżowej wyjątkową rocznicę: już od dwudziestu pięciu lat Altkönigschule z Kronberg przybywa ze swoimi międzynarodowymi szkołami partnerskimi na spotkanie młodzieży do Krzyżowej.

W dniach od 07.09 do 14.09.2019 do Krzyżowej przybyło 41 uczniów i uczennic z Kronberg i szkol partnerskich z Las Palmas, Brześcia, Warszawy i Pragi, aby wspólnie spędzić czas, poznać Polskę i historie Polski, a także dowiedzieć się więcej o Kręgu z Krzyżowej, czasie narodowego socjalizmu i o niemieckim ruchu oporu w czasie III Rzeszy.

Altkönigschule z Kronberg to szkoła, która jest najdłużej związana z Fundacja "Krzyżowa" i Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży. To szczególne partnerstwo zostało uhonorowane obchodami jubileuszowymi, w których uczestniczył jako świadek czasu Stephan Erb, dyrektor Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Od 17 września 2019 trwa w Krzyżowej polsko-niemiecka wymiana, w której udział biorą szkoły z miejscowości Olkusz oraz Gräfelfing. W spotkaniu bierze udział ok. 30 uczniów w wieku od 16 do 18 lat. Wszyscy uczestniczą m.in. w spotkaniach integracyjnych, animacjach językowych, zwiedzają także wystawę "Odwaga i pojednanie". Młodzież odwiedzi również wspólnie Wrocław, pozna jego historię oraz atrakcje turystyczne.

Spotkanie potrwa do 21. września.

MDSM

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok