Aktualności

W dniach 14-18.10.2019 dzieci i młodzież ze szkół Montessori we Wrocławiu i Bad Toelz spotkały się w Krzyżowej by poznać się, rozwijać swoje umiejętności, a także rozmawiać na tematy związane z edukacją globalną i ekologiczną.

Uczestnicy w wieku 9-16 lat wspólnie podejmowali wyzwania podczas warsztatów pedagogiki przygody, nadawali nowe życie śmieciom tworząc instrumenty z recyklingu, a także poznawali jak działa globalna ekonomia podczas symulacji „Banana game”. Ważnym elementem programu było również poznawanie historii Krzyżowej, a zwieńczeniem projektu była wspólna wyprawa i ognisko na szczycie Wielkiej Sowy.

W dniach 12-13.10.2019 w Warszawie odbyło się pierwsze z czterech szkoleń z edukacji globalnej, skierowane do studentów i studentek  Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Kształtowanie postaw przyszłych nauczycieli i nauczycielek oraz stosowania przez nich na co dzień wartości ważnych w edukacji globalnej to główny temat pierwszego szkolenia, które prowadziły trenerki Anna Sławczewa (MDSM Krzyżowa) Anna Huminiak (STOP Warszawa). W szkoleniu wzięło udział 16 studentów i studentek.

W dniach 14.10.2019 W Kudowie Zdrój odbyło się rozszerzone szkolenie grupy zaawansowanej z udziałem 15 nauczycieli i nauczycielek ze Społecznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kudowie-Zdroju. Tym razem trenerki Anna Kudarewska i Barbara Chruślicka podzieliły się swoją wiedzą z uczestni(cz)kami jak wdrażać systemowo wartości i cele edukacji globalnej w pracy z dziećmi, z rodzinami i w funkcjonowaniu placówki. 

W dniach 30.09. - 03.10. odbyło się w Krzyżowej seminarium specjalistyczne dla 38 przyszłych nauczycieli i nauczycielek z Polski i Niemiec. Partnerami projektu był Uniwersytet Wrocławski oraz Senatsverwaltung für Bildung, Jugend und Familie Berlin Neukölln.

W trakcie międzynarodowego seminarium przyszli nauczyciele i nauczycielki zapoznawali się z metodyką pracy z grupą międzynarodową podczas wymiany szkolnej, poznawali metody integrujące grupę, animacje językowe, metody pracy historycznej z młodzieżą, zasady organizacji wymiany szkolnej we współpracy z PNWM.

Nie zabrakło też czasu na porównywanie systemów kształcenia nauczycieli w Polsce i Niemczech, na dyskusje o obecnych stosunkach Polsko-Niemieckich oraz na integrację, która, mamy nadzieję, zaowocuje w przyszłości nowymi partnerstwami szkół i nowymi projektami wymian szkolnych.

W dniach od 6 do 10 października 2019 w Krzyżowej miało miejsce seminarium kontaktowe dla nauczycieli i nauczycielek z Polski, Niemiec i Białorusi. Podczas seminarium uczestnicy i uczestniczki rozwijali kompetencje związane z przygotowywaniem i realizacją wymian szkolnych z młodzieżą z Polski, Niemiec i Białorusi. 

Celem spotkania było nie tylko nawiązanie konkretnych kontaktów i zbudowanie potencjalnych partnerstw dla przeprowadzenia projektów wymiany, ale także zapoznanie się z merytoryczną organizacją wymian szkolnych. Dla przedstawicieli z Białorusi było to pierwsze doświadczenie uczestnictwa w tego typu seminarium. Partnerem ze strony białoruskiej była organizacja IBB z Mińska. W projekcie wzięło udział 23 osób - 11 osób z Polski i Niemiec oraz 12 osób z Białorusi.

MDSM

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok