Podczas wymiany szkolnej Częstochowa - Ludwigshafen w Krzyżowej młodzież brała udział w warsztatach na temat tożsamości, przełamywania stereotypów i pojednania po II Wojnie Światowej.
W specjalnej sesji pytań i odpowiedzi pt. „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Polsce i Niemczech ale nie mieliście okazji zapytać”, pojawiły się pytania o system szkolny, ulubione potrawy czy współczesne wyzwania społeczne, takie jak rasizm.
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego ogłasza nabór niezależnych trenerów i trenerek tworzących stały zespół współpracowników do prowadzenia międzynarodowych wymian młodzieżowych, realizowanych przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Krzyżowej
Praca dla młodzieży i z młodzieżą w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej to najważniejszy projekt realizowany przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Działalność pedagogiczna, której celem jest zbliżanie do siebie ludzi mimo dzielących ich różnic językowych czy światopoglądowych, prowadzona jest w Krzyżowej już od początku lat 90. Obecnie przeprowadzamy rocznie ponad sto programów różnego typu, w których bierze udział około dziesięciu tysięcy młodych ludzi z Polski, Niemiec i innych krajów Europy i świata.
W dniach 6-11.02.2023 Krzyżową odwiedziła grupa bardzo młodych ludzi (8-13 lat) z Polski, Niemiec i Ukrainy, którzy przybyli, by odkrywać i rozwijać swoje talenty cyrkowe, rzeźbiarskie, muzyczne i kulinarne.
Dni były pełne wrażeń, a zajęcia wspierały wzajemne poznanie!
Zwieńczeniem wymiany była wycieczka do parku trampolin oraz do Rzeczki, gdzie udało nam się spotkać prawdziwą zimę i poszaleć na sankach.
W dniach 06-10 lutego 2023 grupa 20 uczniów i uczennic z Willy Brandt Gesamtschule z Marl (koło Dortmundu) prowadzona przez nauczycieli Kartharinę i Christopha spotkała się z osobami z Zespołu Szkół w Krzepicach (20 uczniów i uczennic z nauczycielkami Aliną i Basią) oraz ze szkoły "Steam" z Dniepru w Ukrainie (25 uczniów z nauczycielkami: Yana, Liliia and Svitlana