Aktualności

O rodzinie von Moltke, Kręgu z Krzyżowej, Śląsku oraz Krzyżowej mówił Dominik Kretschman podczas wykładu w Landeshauptarchiv Schwerin. Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Historyczne Mecklenburg  (Geschichtsverein Mecklenburg). 

Zadaniem Towarzystwa jest promowanie i rozpowszechnianie historii m.in. poprzez organizowanie wykładów na tematy historyczne, architektoniczne, artystyczne, historyczne i archeologiczne.

Program wykładów dostępy jest pod adresem: http://www.geschichtsverein-mecklenburg.de/

DROGI WOLNOŚCI: „WOLNOŚĆ 1939 –SOLIDARNOŚĆ 1989 –ODPOWIEDZIALNOŚĆ 2019”

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wspólnie z Fundacją na rzecz MDSM w Oświęcimiu serdecznie zapraszają do udziału w 6. edycji projektu DROGI WOLNOŚCI, poświęconej w roku bieżącym refleksji nad (nie)obecnością w przestrzeni publicznej śladów pamięci o wydarzeniach wielkiej wagi z polsko-niemieckiej przeszłości, symbolizowanych datami 1939 oraz 1989 r.

6. edycja projektu “Drogi Wolności“ skupiać się będzie przede wszystkim na refleksji o istniejących i brakujących śladach pamięci kluczowych dla polsko-niemieckiego sąsiedztwa zdarzeń historycznych, symbolizowanych datami 1939 oraz 1989, jak również wypływającym z nich dla każdego z nas nakazem odpowiedzialnej aktywności dzisiaj.

Seminarium - także w tym roku - odbędzie się zarówno w Krzyżowej (30.VII - 2.VIII), jak i w Oświęcimiu (2.-5. VIII).

Istnieje możliwość, za niewielką dodatkową opłatą, rezerwacji noclegu przed rozpoczęciem (w Krzyżowej), jak i po zakończeniu seminarium (w Oświęcimiu).

Projekt skierowany jest (w pierwszej kolejności) do nauczycieli, multiplikatorów wymian młodzieżowych, organizatorów projektów w dziedzinie kultury, jak i do studentów.

W dniach 17-19 maja będziemy gościć w Krzyżowej członków Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Saksonii. W ramach pobytu studyjnego wezmą udział w wykładach i dyskusjach, a także zwiedzą Dolny Śląsk.

Dla gości z Saksonii prelekcje wygłoszą:

  • dr Annemarie Franke – członkini Rady Nadzorczej Fundacji „Krzyżowa” oraz Komisji ds. Miejsca Pamięci i Akademii Europejskiej
  • Dominik Kretschmann – kierownik Miejsca Pamięci
  • prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz – dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta, Uniwersytet Wrocławski
  • dr Robert Żurek - dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa”, dyrektor Akademii Europejskiej

Już po raz 17. w Krzyżowej odbyło się Wschodnio-Zachodnioeuropejskie Seminarium Miejsc Pamięci. Tematem tegorocznego spotkania była "Historia zapomniana", czyli historia miejsc, ludzi i wydarzeń, które nie weszły do pamięci zbiorowej, weszły do niej bardzo późno, bądź takich, o których pamięć wciąż toczy się walka.

Ponad 50 uczestników i uczestniczek z 14 krajów (od Albanii po Białoruś, Polskę, Niemcy i Peru) dyskutowało o tym, jak radzić sobie z "zapomnianą historią" i przedstawiło projekty mające na celu przekazanie historii (szerokiej) publiczności. W trzech blokach, w czasie dwuminutowych prezentacji, każdy z uczestników miał możliwość przedstawienia siebie i swojego związku z tematem "Historia zapomniana". W ten sposób wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość stania się prelegentami seminarium.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok