Wydawnictwa Fundacji „Krzyżowa”

pod redakcją Tomasza Skoniecznego, wyd. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, 2018

Szanowni Państwo, nawiązując do niezwykle ważnej rocznicy, jaką jest stulecie zakończenia I Wojny Światowej, oddajemy w Państwa ręce materiały edukacyjne, których celem jest przedstawienie dwóch różnych perspektyw - polskiej oraz niemieckiej - pamięci o Wielkiej Wojnie oraz zmianach zapoczątkowanych w roku 1918. Poprzez zestawienie wydarzeń z historii Polski oraz Niemiec z roku 1918 (z jednoczesnym odwołaniem się do lat późniejszych), uczestnicy zajęć będą mieli okazję nie tylko zapoznać się z odmienną optyką narodowej narracji o historii, ale także skonfrontować się z własnymi wyobrażeniami o zmianach, jakie zaszły i nadal zachodzą w Europie.

Scenariusz zajęć przygotowywany jest z myślą o pracy z grupami polsko-niemieckim, w trakcie wymian szkolnych, oraz w ramach edukacji pozaformalnej. Z powodzeniem może jednak stać się punktem wyjście dla lekcji historii oraz edukacji obywatelskiej, prowadzonych w ramach edukacji formalnej.

Materiały edukacyjne dostępne są w polskiej wersji językowej:

Sto lat po Wielkiej Wojnie_Materiały edukacyjne.pdf

Publikacja ma na celu przybliżenie okoliczności, które doprowadziły do Mszy Pojednania, jej przebiegu oraz pokazania konsekwencji, jakie miała ona dla relacji polsko-niemieckich – jak również dla samej Krzyżowej. W kilka miesięcy później, w miejscu historycznego gestu wymienionego pomiędzy Mazowieckim a Kohlem, rozpoczęła bowiem swoją działalność Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, stając się tym samym duchową spadkobierczynią Mszy Pojednania.

Spis treści:

"Przepis na lepszy świat, czyli edukujemy rówieśników o żywności. Materiały edukacyjne dla młodzieży w wieku 14-16 lat" autorstwa Anny Dańkowskiej z Akademii Europejskiej oraz Magdaleny Klarenbach z Fundacji Otwarty Plan to publikacja kierowana do młodych ludzi, którzy chcieliby wcielić się w rolę edukatorów dla swoich rówieśników i eksplorować/poznawać z nimi temat zrównoważonej żywności. Porusza ona tematy zasobów potrzebnych do produkcji żywności, pochodzenia jedzenia, problemu marnotrawstwa żywności i sposobów na ograniczenie go, jak np. kuchnia "zero waste", rolnictwa ekologicznego oraz aktywizacji młodych ludzi do przeprowadzenia kampanii.

Krzyżowa | Kreisau. Przewodnik, wyd. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, 2019

Przewodnik stanowi praktyczne narzędzie pomagające poruszać się po terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Jednocześnie opowiada historię poznawanego miejsca, przybliża misję i działalność Fundacji oraz stara się zwrócić uwagę na wartości, których Krzyżowa stała się symbolem – szacunek, dialog oraz porozumienie. Fundacja „Krzyżowa” tymi wartościami żyje i stawia sobie za cel rozpowszechnianie ich w regionie, Polsce i Europie.

Spis treści:

  • Krzyżowa
  • Rodzina von Moltke
  • Krąg z Krzyżowej
  • Msza Pojednania
  • Kompleks pałacowy i okolica
  • Historia Fundacji „Krzyżowa”  dla Porozumienia Europejskiego
  • Działalność Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.