Wydawnictwa Fundacji „Krzyżowa”

pod redakcją Tomasza Skoniecznego, wyd. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, 2018

Szanowni Państwo, nawiązując do niezwykle ważnej rocznicy, jaką jest stulecie zakończenia I Wojny Światowej, oddajemy w Państwa ręce materiały edukacyjne, których celem jest przedstawienie dwóch różnych perspektyw - polskiej oraz niemieckiej - pamięci o Wielkiej Wojnie oraz zmianach zapoczątkowanych w roku 1918. Poprzez zestawienie wydarzeń z historii Polski oraz Niemiec z roku 1918 (z jednoczesnym odwołaniem się do lat późniejszych), uczestnicy zajęć będą mieli okazję nie tylko zapoznać się z odmienną optyką narodowej narracji o historii, ale także skonfrontować się z własnymi wyobrażeniami o zmianach, jakie zaszły i nadal zachodzą w Europie.

Scenariusz zajęć przygotowywany jest z myślą o pracy z grupami polsko-niemieckim, w trakcie wymian szkolnych, oraz w ramach edukacji pozaformalnej. Z powodzeniem może jednak stać się punktem wyjście dla lekcji historii oraz edukacji obywatelskiej, prowadzonych w ramach edukacji formalnej.

Materiały edukacyjne dostępne są w polskiej wersji językowej:

Sto lat po Wielkiej Wojnie_Materiały edukacyjne.pdf

pod redakcją Tomasza Skoniecznego, wyd. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, 2017

Szanowni Państwo, oddajemy w Państwa ręce materiały edukacyjne dotyczące problematyki uniwersalnej, a mianowicie postawy obywatelskiej odpowiedzialności oraz odwagi w obliczu zła. Przykład, w oparciu o który kwestia ta jest podejmowana, należy natomiast do dość nietypowych w realiach polskiego systemu edukacji. Jest nim bowiem osobista historia małżeństwa Freyi i Helmutha Jamesa von Moltke, członków niemieckiej organizacji antynazistowskiej, tzw. Kręgu z Krzyżowej.

Przeciw nazizmowi. Materiały edukacyjne.pdf

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w ramach projektu "Partnerstwo instytucji rynku pracy na rzecz rozwoju mobilności ponadnarodowej" wydała podręcznik pt. „Wspieranie kluczowych kompetencji na rynku pracy poprzez gotowość do mobilności - wdrażanie nowych metod projektów mobilności ponadnarodowej".

Podręcznik zawiera:

1. Ideę projektów mobilności ponadnarodowej i międzykulturowości

2. Inspiracje projektów mobilności ponadnarodowej od partnerów niemieckich

pod redakcją Tomasza Skoniecznego, wyd. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, 2017

„(Nie)obecne dziedzictwo. Rozważania o Kręgu z Krzyżowej” to najnowsza publikacja, która została wydana przez Fundację „Krzyżowa” oraz Fundację Konrada Adenauera. Wydawnictwo, które zawiera 13 tekstów, porusza zagadnienia związane z historią, programem i dziedzictwem Kręgu z Krzyżowej. Jest to efekt prac międzynarodowego i multidyscyplinarnego zespołu, który przez rok współpracował w ramach projektu „Dziedzictwo Kręgu z Krzyżowej dla współczesnej Europy”.

Książkę „(Nie)obecne dziedzictwo. Rozważania o Kręgu z Krzyżowej” można pobrać z naszej strony w formacie PDF.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok