pod redakcją Tomasza Skoniecznego, wyd. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, 2018
Szanowni Państwo, nawiązując do niezwykle ważnej rocznicy, jaką jest stulecie zakończenia I Wojny Światowej, oddajemy w Państwa ręce materiały edukacyjne, których celem jest przedstawienie dwóch różnych perspektyw - polskiej oraz niemieckiej - pamięci o Wielkiej Wojnie oraz zmianach zapoczątkowanych w roku 1918. Poprzez zestawienie wydarzeń z historii Polski oraz Niemiec z roku 1918 (z jednoczesnym odwołaniem się do lat późniejszych), uczestnicy zajęć będą mieli okazję nie tylko zapoznać się z odmienną optyką narodowej narracji o historii, ale także skonfrontować się z własnymi wyobrażeniami o zmianach, jakie zaszły i nadal zachodzą w Europie.
Scenariusz zajęć przygotowywany jest z myślą o pracy z grupami polsko-niemieckim, w trakcie wymian szkolnych, oraz w ramach edukacji pozaformalnej. Z powodzeniem może jednak stać się punktem wyjście dla lekcji historii oraz edukacji obywatelskiej, prowadzonych w ramach edukacji formalnej.
Materiały edukacyjne dostępne są w polskiej wersji językowej:
Sto lat po Wielkiej Wojnie_Materiały edukacyjne.pdf
Czytaj więcej: ||Materiały edukacyjne|| Sto lat po Wielkiej Wojnie
PIERWSZY KROK. Scenariusze warsztatów o dialogu, pod red. Tomasza Skoniecznego, wyd. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, 2020
W Krzyżowej inicjujemy i włączamy się w refleksję nad znaczeniem dialogu we współczesnym świecie, ale także nad praktycznym wymiarem tego procesu, który zaczynać powinien się przede wszystkim od postawienia pytania, co każda i każdy z nas może zrobić w swoim najbliższym otoczeniu. I doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że najtrudniejszy jest pierwszy krok. Dlatego też zaprosiliśmy do współpracy trenerki i nauczycielki, mające bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, aby przygotowały scenariusze warsztatów, przeznaczonych dla nauczycielek i nauczycieli oraz osób pracujących z młodzieżą szkolną w ramach edukacji formalnej i pozaformalnej. Wierzymy, że staną się one swego rodzaju podstawą i zachętą do dalszych, samodzielnych poszukiwań.
Czytaj więcej: ||MATERIAŁY EDUKACYJNE|| PIERWSZY KROK. Scenariusze warsztatów o dialogu
Publikacja ma na celu przybliżenie okoliczności, które doprowadziły do Mszy Pojednania, jej przebiegu oraz pokazania konsekwencji, jakie miała ona dla relacji polsko-niemieckich – jak również dla samej Krzyżowej. W kilka miesięcy później, w miejscu historycznego gestu wymienionego pomiędzy Mazowieckim a Kohlem, rozpoczęła bowiem swoją działalność Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, stając się tym samym duchową spadkobierczynią Mszy Pojednania.
Spis treści:
Czytaj więcej: Msza Pojednania w Krzyżowej, pod red. Tomasza Skoniecznego, Wrocław 2019
"Przepis na lepszy świat, czyli edukujemy rówieśników o żywności. Materiały edukacyjne dla młodzieży w wieku 14-16 lat" autorstwa Anny Dańkowskiej z Akademii Europejskiej Fundacji "Krzyżowa" oraz Magdaleny Klarenbach z Fundacji Otwarty Plan to publikacja kierowana do młodych ludzi, którzy chcieliby wcielić się w rolę edukatorów dla swoich rówieśników i wspólnie zgłębiać z nimi temat zrównoważonej żywności. Porusza ona tematy zasobów potrzebnych do produkcji żywności, pochodzenia jedzenia, marnotrawstwa żywności i sposobów na ograniczenie go, jak np. kuchnia "zero waste", rolnictwa ekologicznego oraz zaangażowania młodych ludzi w działania kampanijne.
Publikacja składa się z trzech części: wprowadzenia merytorycznego, wskazówek metodycznych do prowadzenia warsztatów oraz scenariuszy zajęć wraz z kartami pracy - jednym słowem można w niej znaleźć wszystko, co potrzebne jest młodym ludziom do przygotowania oraz przeprowadzenia warsztatów o zrównoważonej żywności z rówieśnikami.