"Przepis na lepszy świat, czyli edukujemy rówieśników o żywności. Materiały edukacyjne dla młodzieży w wieku 14-16 lat" autorstwa Anny Dańkowskiej z Akademii Europejskiej oraz Magdaleny Klarenbach z Fundacji Otwarty Plan to publikacja kierowana do młodych ludzi, którzy chcieliby wcielić się w rolę edukatorów dla swoich rówieśników i eksplorować/poznawać z nimi temat zrównoważonej żywności. Porusza ona tematy zasobów potrzebnych do produkcji żywności, pochodzenia jedzenia, problemu marnotrawstwa żywności i sposobów na ograniczenie go, jak np. kuchnia "zero waste", rolnictwa ekologicznego oraz aktywizacji młodych ludzi do przeprowadzenia kampanii.

Publikacja składa się z trzech części: wprowadzenia merytorycznego, wskazówek metodycznych do prowadzenia warsztatów oraz scenariuszy zajęć wraz z kartami pracy - jednym słowem można w niej znaleźć wszystko, co potrzebne jest do przygotowania się oraz przeprowadzenia warsztatów o zrównoważonej żywności z rówieśnikami.

Edukacja rówieśnicza to mało znane w Polsce podejście w edukacji, jednak z powodzeniem stosowane w innych częściach świata. Z tym większą radością prezentujemy "Przepis na lepszy świat..." i mamy nadzieję, że będzie się cieszyło powodzeniem wśród młodych, zaangażowanych ludzi.

PUBLIKACJA DO POBRANIA
Przepis na lepszy świat.pdf

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.