Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z Adam Institut for Democracy and Peace z Izraela zapraszają na polsko-niemieckie warsztaty online pt. "Spotkania Polaków i Niemców. Stawianie czoła wyzwaniom demokracji - tym, które są podobne, i tym, które są odmienne".
Prowadząca: Dr Uki Maroshek-Klarman
Termin: seminarium składa się z czterech czterogodzinnych sesji w dniach 25.01.21, 1.02.21, 8.02.21, 15.02.21, godz. 12:00-16:00
Język: seminarium prowadzone będzie w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski i niemiecki
Dla kogo: dla osób zaangażowanych w relacje polsko-niemieckie, w pracę z młodzieżą polsko-niemiecką, osób zainteresowanych procesami demokratycznymi zachodzącymi w obu krajach, pragnących doświadczyć metody Betzavta w międzynarodowym środowisku i rozszerzyć swoje własne rozumienie demokracji.
Koszt: 100 zł dla uczestników z Polski
Zgłoszenia: formularz zgłoszeniowy
*****
To innowacyjne seminarium zgłębia podstawowe pojęcia demokracji wspólne dla Polaków i Niemców, a następnie odnosi się do zagadnień, które są odmienne w obu społeczeństwach oraz rozważa, jak się do nich odnieść. Dyskusje na temat demokracji z uczestnikami pochodzącymi z różnych krajów inspirują do ciekawych rozważań, wokół których pojawiają się konflikty i napięcia. Prowadząc seminarium metodą Betzavta postrzegamy tego rodzaju konflikty jako okazję do krytycznej refleksji i nauki: zajęcia się podstawowymi zasadami demokracji, zbadania potrzebnych zmian i zastanowienia się, jak możemy zmienić naszą rzeczywistość.
Seminarium będzie prowadzone w ramach interaktywnych warsztatów online (na platformie zoom). Uczestnicy będą mieli okazję doświadczalnie przyjrzeć się swojemu stanowisku w sprawie równości i różnicy. Seminarium zostało zaprojektowane w taki sposób, aby w wirtualnej sali lekcyjnej można było cieszyć się ożywionymi dyskusjami, przeżywaniem emocji związanych z procesem uczenia się grupowego oraz dużą dozą energii.
Po ukończeniu seminarium uczestnicy i uczestniczki otrzymają certyfikat. Certyfikat ten pozwoli absolwentom wcześniejszych szkoleń z metody "Betzavta" na prowadzenie tego typu dwunarodowego seminarium dla innych grup. Dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać metodę Betzavta, kurs ten będzie stanowił okno do tematu i poznawania procesu oraz pozwoli na dołączenie do naszych przyszłych kursów grupowych.
Tematy poruszane podczas seminarium:
Część pierwsza
Kwestie demokratyczne wspólne dla obu grup
1. Różne modele demokracji - który z nich nam odpowiada?
2. Jak powinien być skonstruowany system prawny - znaczenie podziału władzy
3. Wolność słowa, podżeganie i mowa nienawiści
4. Kwestie związane z równością płci
***
Część druga
Jak radzić sobie z konfliktami w grupie?
1. Obywatele, mieszkańcy, uchodźcy i imigranci
2. Kwestie środowiskowe i sposoby ich rozwiązywania
3. Jak skonfrontować się z przeszłością?
4. Wnioski do pracy nad wspólną przyszłością, która jest korzystna dla obu krajów
Co to jest metoda Betzavta?
Pod nazwą "Betzavta" (polskie znaczenie "razem"), w roku 1988 przy Adam Institute for Democracy and Peace w Jerozolimie, dr Uki Maroshek-Klarman opracowała program edukacyjny, mający na celu wsparcie nauki demokracji w Izraelu. Korzystano z niego zarówno w szkołach, jak i poza nimi. Program ewoluował w toku długoterminowych badań.
Koncepcję zaadaptowało do warunków niemieckich w roku 1995 Centrum Badań Stosowanych nad Polityką przy Uniwersytecie w Monachium z pomocą Bertelsmann Stiftung (Fundacji Bertelsmanna). Przeprowadzono wiele seminariów testowych z ponad 500 uczestnikami z całych Niemiec. Odtąd koncepcja wykorzystywana jest przez urzędy, szkoły, policję i różne instytucje organizujące konferencje.
W Polsce w latach 90-tych próbę rozpowszechnienia tej metody podjęła Fundacja Edukacji dla Demokracji. Zostały wtedy przetłumaczone na polski 2 książki autorstwa Uki Maroshek-Klarman: „Nie ma czegoś takiego, jak trochę demokracji. O kształceniu ku demokracji i o demokracji w systemie oświaty” oraz opis metod do kształcenia demokracji zgodnie z metodą Betzavta. Próba ta jednak nie była udana. W latach 90 Polska nie była widocznie jeszcze na to gotowa.
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego podejmuje tę próbę jeszcze raz proponując najpierw seminarium polsko-niemieckie, aby przyjrzeć się funkcjonowaniu demokracji w obu krajach, sposobie radzenie sobie w demokratyczny sposób w sytuacji, w której w naszych społeczeństwach przeważa silna polaryzacja, co osłabia gotowość do budowania trwałego dialogu.
Metoda Betzavta zakłada kwestionowanie wychodzonych i niezadowalających ścieżek konwencjonalnego rozwiązywania konfliktów i zastępuje je koncepcją kreatywnego rozwiązywania konfliktów. Za pomocą wyjątkowej metody opartej na konflikcie i dylemacie, na początku formułuje podstawowe założenie tolerancyjnego wzajemnego postępowania wobec siebie: gotowość do wzajemnego uznawania cudzego prawa do swobodnego rozwoju. Na bazie tego następują cztery kroki demokratycznego podejmowania decyzji, dostarczając stronom wartościowego narzędzia do innowacyjnego radzenia sobie z konfliktami. Betzavta rozwija kompetencje radzenia sobie z konfliktami u jednostek. Nie jest potrzebna osoba trzecia pośrednicząca pomiędzy stronami sporu. To znacząco odróżnia tę metodę od programów mediacyjnych i rozwiązywania sporów. Maksymą w tym procesie jest chęć rozszerzania wolności, a nie jej ograniczania. W centrum uwagi znajduje się wspólna, kreatywna zmiana sytuacji wyjściowej wywołującej konflikt.
Betzavta wychodzi z założenia, że postawa moralna człowieka nie powstaje wskutek gromadzenia wiedzy, lecz przede wszystkim przez interakcję z innymi. Betzavta umożliwia zdobycie wielu takich doświadczeń w bezpiecznej przestrzeni do nauki. Stwarzane są sytuacje, w których uczestnicy są skonfrontowani ze sprzecznymi postawami, nastawieniami i potrzebami i muszą oni działać w tym kontekście.