Aktualności

Zapraszamy do wzięcia udziału w debacie "Pojednanie – czy się dokonało?". Organizatorem dyskusji o pojednaniu w Europie jest Obserwatorium Społeczne.

O pojednaniu w perspektywie I i II wojny światowej oraz o współczesnych relacjach między narodami Polskim, Niemieckim i Ukraińskim rozmawiać będą:
dr Annemarie Franke (Fundacja "Krzyżowa"),
ks. dra hab. Grzegorz Sokołowski (Fundacja Obserwatorium Społeczne),
Janusz Dobrosz (niegdyś odpowiedzialnego za wypłatę odszkodowań robotnikom przymusowym z okresu II wojny światowej),
dra hab. Jarosław Syrnyk (Instytut Pamięci Narodowej). Debatę moderować będzie redaktorka Katarzyna Kaczorowska.

Miejsce i termin: 17:00, 16.09.2019 r. w auli PWT we Wrocławiu.

Współorganizatorzy: Civitas Christiana oraz Fundacja "Krzyżowa". Debata jest realizowana w ramach projektu Wrocław – Dialog – Wspólnota współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Zapraszamy na dyskusję w ramach cyklu "Geschichte in Pankow" o inspirującej, barwnie napisanej biografii politycznej i intelektualnej Stanisława Stommy. O książce opartej na szerokich badaniach, prezentującej historię jednego z najważniejszych pionierów powojennego polsko-niemieckiego dialogu, rozmawiać będą w Berlinie w Centrum Badań Historycznych PAN: Radosław Ptaszyński – autor książki (Uniwersytet Szczeciński) oraz wybitni znawcy twórczości i działalności Stanisława Stommy – Wolfgang Pailer (Berlin) i Robert Żurek (Fundacja Krzyżowa).

Zobacz więcej: http://www.cbh.pan.pl

Stanisław Stomma (1908-2005), polski prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, nauczyciel akademicki, publicysta, działacz katolicki i polityk należał w PRL w latach 60. i 70. XX wieku do pionierów polsko-niemieckiego dialogu i pojednania. Już od 1957 roku nawiązywał kontakty ze środowiskami politycznymi w RFN, otwarcie formułując przy tym warunek nienaruszalności powojennych granic.

"Czy muzyka może zmieniać świat? Twórcy festiwalu Krzyżowa-Music nie są idealistami, niemniej wierzą w siłę spotkania i uniwersalność muzycznego języka, który może zbliżać ludzi."

Zapraszamy do wysłuchania audycji "Kwadrans bez muzyki", poświęconej festiwalowi Krzyżowa-Music, którą można było wysłuchać na antenie "Dwójki" - Programu 2 Polskiego Radia, a teraz dostępnej na portalu Polskiego Radia: https://www.polskieradio.pl/8/3669/Artykul/2363072

W tym roku Dwójka - Program 2 Polskiego Radia objął Festiwal Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music patronatem medialnym.

"Newsweek" przypomina historię Kręgu z Krzyżowej. Maciej Gajek w swoim artykule pisze o tajnej opozycji w hitlerowskich Niemczech, która w chrześcijańskich wartościach szukała przeciwwagi dla nazizmu.

"James von Moltke – zaznacza redaktor – był głęboko przekonany, że Niemcy nie mają szans na wygraną. Zebrał wokół siebie grono ekspertów, którzy mieli zaplanować, jak urządzić powojenne demokratyczne państwo w zjednoczonej Europie".

Publikacja przygotowana została na podstawie książek: Helmuth James i Freya von Moltke „Listy na pożegnanie”, Sebastian Fikus „Niepokorni z Krzyżowej”, Josef Ackermann „Dietrich Bonhoeffer. Wolność ma otwarte oczy”, „(Nie)obecne dziedzictwo”, red. Tomasz Skonieczny.

Zobacz całość artykułu.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok