Aktualności

16 stycznia, w atrium Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Emil Krebs - Ein Leben für die Sprachen / Emil Krebs – życie dla języków”.

W uroczystości – na zaproszenie niemieckiego MSZ, wzięła udział pełnomocnik Zarządu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego – Aleksandra Królak-Wąsowicz.

Emil Krebs (1867-1930) był pochodzącym ze Śląska dyplomatą, prawnikiem i sinologiem, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych poliglotów wszechczasów. Urodził się w Świebodzicach, a w 1870 r. jego rodzina przeprowadziła się do Opoczki. W latach 1880-1887 uczęszczał do świdnickiego gimnazjum.

W ciągu całego swojego życia Emil Krebs zajmował się bliżej 111 językami, opanował 68 z nich, a jako tłumacz posługiwał się ponad 40 językami.

     Dziękujemy Państwu za współpracę w roku jubileuszu Fundacji „Krzyżowa”.

Życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego, co najlepsze w Nowym Roku!

 

Pracowniczki i pracownicy Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

Szanowni Państwo,

w okresie świąteczno-noworocznym zmienią się godziny pracy recepcji i restauracji "U Hrabiego".

Od 14 grudnia 2019 r. do 8 stycznia 2020 r. włącznie recepcja będzie czynna w godzinach 08:00 - 16:00. W dniach 24, 25, 26 grudnia oraz 1 stycznia recepcja będzie nieczynna.

Od 12 grudnia do 1 stycznia włącznie, z powodu remontu, nieczynna będzie restauracja "U Hrabiego".

Za wszelkie utrudnienia bardzo przepraszamy.

W dniach 25-26 listopada gościliśmy w Krzyżowej przedstawicieli Klubów Rotary z Polski i Niemiec.

Nasi goście odwiedzili Dom na Wzgórzu, gdzie poznali historię Fundacji oraz wysłuchali wykładu Dominika Kretschmanna - kierownika Miejsca Pamięci, o Kręgu z Krzyżowej. Dr Robert Żurek - dyrektor zarządzający Fundacji "Krzyżowa" oraz Anna Kudarewska - dyrektor ds. programowych oraz kierownik MDSM w Krzyżowej opowiedzieli natomiast o działalności Fundacji oraz o pracy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

W ramach wizyty odbył się także wernisaż wystawy rzeźby "Muzyka Form" autorstwa Stanisława Wysockiego. Goście wysłuchali również koncertu młodej, bardzo utalentowanej skrzypaczki - Mileny Pioruńskiej.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.