Aktualności

W dniach 25-26 listopada gościliśmy w Krzyżowej przedstawicieli Klubów Rotary z Polski i Niemiec.

Nasi goście odwiedzili Dom na Wzgórzu, gdzie poznali historię Fundacji oraz wysłuchali wykładu Dominika Kretschmanna - kierownika Miejsca Pamięci, o Kręgu z Krzyżowej. Dr Robert Żurek - dyrektor zarządzający Fundacji "Krzyżowa" oraz Anna Kudarewska - dyrektor ds. programowych oraz kierownik MDSM w Krzyżowej opowiedzieli natomiast o działalności Fundacji oraz o pracy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

W ramach wizyty odbył się także wernisaż wystawy rzeźby "Muzyka Form" autorstwa Stanisława Wysockiego. Goście wysłuchali również koncertu młodej, bardzo utalentowanej skrzypaczki - Mileny Pioruńskiej.

21 listopada gościliśmy w Krzyżowej działaczy organizacji obywatelskich z Rosji. Wizytę grupy w Polsce przygotowało Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego i Fundacja Liderzy Przemian.

Nasi goście wzięli udział w oprowadzaniu po terenie Fundacji "Krzyżowa", podczas którego poznali historię tego miejsca.

Na temat działalności Fundacji, jej oferty i realizowanych projektów, rozmawiano podczas spotkania z dr. Robertem Żurkiem - dyrektorem zarządzającym Fundacji "Krzyżowa" oraz Liubov Shynder - specjalistką ds. projektów edukacyjnych MDSM w Krzyżowej.

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego razem z Fundacją Konrada Adenauera świętowała 30 rocznicę otwarcia biura KAS w Polsce.

W Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyła się konferencja "Polacy i Niemcy 30 lat po 1989 roku: sąsiedzi, partnerzy, przyjaciele", która podsumowywała ostatnie 30 lat stosunków polsko-niemieckich przez pryzmat doświadczeń Fundacji Konrada Adenauera. 

Biuro KAS w Polsce zostało otwarte 10 listopada 1989 r., pięć miesięcy po czerwcowych wyborach, dwa miesiące po zaprzysiężeniu rządu Tadeusza Mazowieckiego i w dzień po upadku muru berlińskiego.

W listopadzie 2000 r. w uznaniu za pracę na rzecz pojednania Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego jako pierwsza organizacja w Polsce została uhonorowana Krzyżem z Gwoździ przez Wspólnotę Krzyża z Gwoździ z Coventry.

Krzyż z Gwoździ znajduje się dziś po prawej stronie holu wejściowego pałacu w Krzyżowej, we wnęce za szklaną taflą i stanowi symbol pojednania, przypominając jednocześnie o okrucieństwach II wojny światowej.

Przy krzyżu regularnie odbywają się modlitwy o pokój na świecie.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok