W dniach 15-19 stycznia miała miejsce pierwsza część francusko-polsko-niemieckiej wymiany młodzieży na temat historii i migracji w ramach projektu "Pamiętać razem - dla kształtowania przyszłości". Projekt ten ma formę trójnarodowej wymiany pomiędzy Polską, Francją i Niemcami, której głównym tematem jest edukacja historyczna.
Ze względu na obecną sytuację pandemiczną ta faza wymiany musiała niestety odbyć się online. Jednak dzięki różnym metodom i narzędziom, po które sięgnięto, udało się stworzyć przyjazną atmosferę sprzyjającą wzajemnemu poznaniu i dyskusji. Uczestnicy i uczestniczki projektu brali więc udział w warsztatach na temat historii muzeum Friedland i biografii, które są tam eksponowane, a także w animacjach językowych, wspólne wirtualnie zwiedzali miasta i gotowali.
W dniach 13-16 grudnia, w Getyndze, miało miejsce spotkanie organizatorów polsko-niemiecko-francuskiego projektu „Pamiętać razem - dla kształtowania przyszłości". Projekt ten zakłada realizację trójnarodowej wymiany między Polską, Francją i Niemcami, której tematyka będzie skoncentrowana na edukacji historycznej. Działanie to jest efektem współpracy między Muzeum Friedland, Międzynarodową Federacją w Getyndze, Fundacją Camp des Milles i Fundacją „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.
Dziesięciu uczestników i uczestniczek z każdego z trzech krajów spotka się trzykrotnie w roku 2022 i będą wspólnie pracować na głównym tematem projektu „Pamiętać razem - dla kształtowania przyszłości". Poszczególne spotkania będą koncentrowały się wokół zagadnienia historii i jej wpływu na pamięć na poziomie lokalnym, a także na temacie migracji i ucieczek, jakie miały miejsce w Europie w ubiegłym stuleciu, aż po dzień dzisiejszy. Tematy te znajdują swoje odzwierciedlenia w działalności miejsc pamięci w Krzyżowej, Friedland i Les Milles. Celem projektu jest wspólne analizowanie historii z wielu perspektyw i wyciąganie wniosków, które pozwolą kształtować przyszłość.