Rok 1990 był punktem zwrotnym w przezwyciężaniu dziedzictwa komunistycznego i kształtowaniu demokracji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W większości z nich przyniósł on pierwsze w pełni wolne wybory parlamentarne, prezydenckie i samorządowe. W 1990 roku nastąpiło również zjednoczenie obu państw niemieckich, co miało (nadal ma) konsekwencje nie tylko dla samych Niemców, ale również dla ich wschodnich sąsiadów, Polaków, Czechów i Słowaków (wówczas zamieszkujących jedno państwo - Czechosłowację), którzy musieli odbudować swoje relacje ze starym/nowym sąsiadem i przezwyciężyć animozje sięgające II Wojny Światowej. Rok 1990 był również początkiem nowej ery dla krajów bałtyckich, takich jak Litwa, która jako pierwsza w tym regionie ogłosiła swoją niepodległość po 50. latach podległości wobec władzy sowieckiej.
Rok 1990 był punktem zwrotnym w przezwyciężaniu dziedzictwa komunistycznego i kształtowaniu demokracji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W większości z nich przyniósł on pierwsze w pełni wolne wybory parlamentarne, prezydenckie i samorządowe.
Jak jednak doszło do załamania się władzy komunistycznej i rozpoczęcia procesów, które trwale zmieniły układ sił politycznych w Europie? I ile prawdy jest w stwierdzeniu, że jednym zajęło to 10 lat, drugim 10 miesięcy, innym 10 tygodni, a niektórym tylko 10 dni?
23 marca odbył się wykład dra Łukasza Kamińskiego, historyka z Uniwersytetu Wrocławskiego, pt. „Upadek komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej”. W spotkaniu udział wzięło 144 uczniów i nauczycieli.
Był to pierwszy z cyklu wykładów organizowanych przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, których celem jest przybliżenie okoliczności, w jakich doszło do historycznego przełomu, który doprowadził do upadku systemu komunistycznego oraz rozpoczęcia przemian demokratycznych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Czytaj więcej: RELACJA || Wykład online: Upadek komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej [audio]
Rok 1990 był punktem zwrotnym w przezwyciężaniu dziedzictwa komunistycznego i kształtowaniu demokracji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W większości z nich przyniósł on pierwsze w pełni wolne wybory parlamentarne, prezydenckie i samorządowe.
Jak wyglądała sytuacja panująca w Polsce po wyborach czerwcowych (’89)? Przed jakimi trudnościami stanął rząd Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera po 1945 roku? Jak poradzili sobie jego następcy? I dlaczego w wyborach 1993 roku Polacy zagłosowali na postkomunistów?
Czytaj więcej: Wykład online || Pierwsze lata wolnej Polski (1989-1993) - 31 marca, godz. 18:00
Strona 1 z 2