newsletter
Pl
De 
Wywiad: Sprostać zrównoważonemu rozwojowi. Styczeń 2012 PDF Drukuj Email

O Domu Ogrodnika opowiada Renata Grycz z Fundacji "Krzyżowa".Jak Dom Ogrodnika, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej, sprosta wyzwaniom zrównoważonego rozwoju i co się za tym kryje?

Hasło zrównoważonego rozwoju jest bardzo szerokim pojęciem i łączy w sobie ekonomię, środowisko i społeczeństwo. W naszym Centrum Edukacji Ekologicznej będziemy mieli idealną bazę do praktycznego zrozumienia ekorozwoju z perspektywy przeciętnego człowieka. Czy wiemy, ile litrów wody zużywamy codziennie? Czy wiemy, ile energii zużywamy, gdy mamy włączony komputer? Możemy jedynie podejrzewać, szacować wyniki. Mieszkając w Domu Ogrodnika - dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i aparaturom pomiarowym - uzyskamy dane dotyczące naszego zużycia energii, wody i ciepła. Każdy dla siebie będzie w stanie przeanalizować swoje nawyki i zastanowić się, czy są sprzyjające środowisku i - nie okłamujmy się - czy czasem nasze bezmyślne korzystanie z energii czy wody nie odbija się na naszym portfelu.

Jaka będzie struktura Domu Ogrodnika?

Dom Ogrodnika będzie miał dwa piętra: jedno ekologiczne, wyposażone w najnowsze technologie i drugie o tzw. standardowym wyposażeniu. W celu stałego uzupełniania naszej wiedzy, będziemy w Centrum prowadzić warsztaty o szeroko pojętej tematyce ekologicznej. Dzięki temu osoby przebywające tam będą poznawały formy skorygowania swojego zachowania na obszarze ekologii. Zobaczą również rozwiązania, które sprzyjają nie tylko środowisku.

Kto będzie mógł korzystać z najnowszych technologii w Centrum?

Centrum Edukacji Ekologicznej jest projektem edukacyjnym, więc korzystać z niego będą mogły osoby zainteresowane edukacją ekologiczną i nie tylko. Zajęcia będą przygotowane z myślą o konkretnej grupie wiekowej, począwszy od dzieci uczęszczających do szkół podstawowych, skończywszy na dorosłych. Dom Ogrodnika będzie również dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Jak aktualnie przebiegają prace remontowe?

Wszystkie prace remontowe w Domu Ogrodnika przebiegają według planu i teraz, gdy są silne mrozy musieliśmy troszkę spowolnić. Ale warunki pogodowe braliśmy pod uwagę już w fazie planowania projektu i na pewno prace zakończą się w terminie.


Projekt „Modernizacja budynku "Dom Ogrodnika" na potrzeby utworzenia Centrum Edukacji Ekologicznej Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego wraz z zakupem wyposażenia” został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 oraz wsparciu Republiki Federalnej Niemiec, reprezentowanej przez Federalne Ministerstwo ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży (BMFSFJ) RFN na mocy uchwały Niemieckiego Bundestagu.