Aktualności

Już po raz kolejny w maju przyjedzie do Krzyżowej grupa młodzieży z Pajęczno-Hannover. Uczniowie będą mieli możliwość m.in. zapoznania się z bogatą historią Krzyżowej oraz wzięcia udziału w wielu ciekawych warsztatach i punktach programu. Młodzież będzie miała także okazję zapoznać się z historią Dolnego Śląska.
Jedną z cech szczególnych tego projektu jest liczba uczestników. Blisko 100 osób robi z pewnością duże wrażenie.

Dziś kończy się trwający od poniedziałku pobyt studyjny teamerów Centrum Dokumentacji Villa ten Hompel. Przez te kilka dni Fundacja "Krzyżowa" zamieniła się w ośrodek szkoleniowy dla osób pracujących w projektach edukacji historyczno-obywatelskiej. Grupa zapoznała się z historią Krzyżowej oraz tematami ważnymi w kontekście polskiej kultury pamięci i stosunków polsko-niemieckich. Podczas warsztatów dyskutowano o metodach, podejściach oraz wyzwaniach w pracy edukacyjnej. Oprócz tego grupa odkryła przeszłość i teraźniejszość regionu, zwiedzając Dzierżoniów i Wrocław.

23. maja w Fundacji "Krzyżowa" odbyły się warsztaty na temat języka filmowego "Anatomia filmu", w których wzięli udział uczniowie siódmej klasy ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodziszczu. Zajęcia składały się z dwóch bloków – pierwszy obejmował informacje na temat scenariusza filmowego oraz języka, którym posługuje się sztuka filmowa, w drugiej części uczniowie analizowali konkretny film, wykorzystując wiedzę z pierwszej części zajęć.

Doświadczenia zdobyte w czasie warsztatu, pozwoliły uczniom wnikliwie, trafnie i twórczo odbierać przekaz filmowy. W zajęcia wpisana była również problematyka adaptacji i ekranizacji, inspiracji filmowych, konstrukcji bohaterów oraz zjawisko kina stylu zerowego i filmów klasy B. Celem warsztatu było kształcenie umiejętności analitycznego podejścia do scenariusza i dzieła filmowego.

Już 18 maja po raz kolejny przyjedzie do MDSM w Krzyżowej grupa młodzieży z Gimnazjum w Tczewie i Norderstedt. Uczniowie będą mieli możliwości poznania siebie nawzajem oraz udoskonalenia umiejętności językowych. Uczestnicy wezmą również udział w warsztatach historycznych. Nową wiedzę będą mogli także nabyć, podczas wyjazdu do Muzeum w Rogoźnicy i Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Organizatorzy: Gimnazjum nr 1 w Tczewie, Coppernicus-Gymnasium Norderstedt, Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.


Koordynator projektu: Bartek Gasiulewicz - specjalista ds. projektów edukacyjnych MDSM w Krzyżowej, Moritz Bothe – wolontariusz MDSM w Krzyżowej.

MDSM

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!