resizedDSC9241bearbProcesy zachodzące w Europie na przestrzeni ostatnich lat, w tym przede wszystkim narastające w społeczeństwach europejskich tendencje skrajne, przejawiające się także wysoką niechęcią do poszanowania osób prezentujących odmienne poglądy, sprawiają, iż szczególnego znaczenia nabiera kwestia powinności, jakie jako obywatele, posiadamy wobec wspólnoty.


resizedDSC6769W tym też kontekście niezwykle ważnym jest stworzenie przestrzeni pozwalającej na podjęcie twórczego namysłu nad zmieniającym się światem, któremu będzie towarzyszyć otwarty dialog, nastawiony na zadawanie pytań - niejednokrotnie podstawowych - i wspólne szukanie odpowiedzi na nie.

W Akademii Europejskiej chcemy stworzyć takie miejsce.


resizedDSC09999W doświadczeniu przeszłości upatrujemy inspirację, która pozwoli nam na zrozumienie teraźniejszości. Bez niego nie możemy zaś mówić o próbie kształtowania lepszej przyszłości. Dlatego w swej działalności odwołujemy się do trzech filarów historii Krzyżowej – Kręgu z Krzyżowej, opozycji antykomunistycznej w Europie Środkowej oraz procesu pojednania polsko-niemieckiego. Te doświadczenia historyczne zwracają naszą uwagę na znaczenie postaw odwagi i odpowiedzialności obywatelskiej oraz ducha dialogu i pojednania.

resizedP1080501Nasze działania mają charakter publikacji, podróży studyjnych, warsztatów, seminariów oraz debat. Ich odbiorcami są osoby różnej narodowości, w różnym wieku, o różnych poglądach i pochodzeniu. Łączy nas natomiast pragnienie uczestnictwa w dojrzałej, nastawionej na dialog dyskusji, której celem jest inspirowanie się do działań na rzecz porozumienia europejskiego.

resizedP1080501
resizedMG6254
resizedIMG2359
resizedDSC9241bearb
resizedDSC6769
resizedDSC6686
resizedDSC6591
resizedDSC6575
resizedDSC09999
resized1

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!