Aktualności

Podobnie jak w Krzyżowej, również w Würzburgu w Niemczech znajduje się Krzyż z Coventry. Są ich tam nawet trzy. Jeden z nich jest tzw. "krzyżem wędrującym". Rokrocznie, od 2001 roku, w rocznicę zniszczenia Würzburga podczas II wojny światowej, krzyż jest przenoszony w inne miejsce. Może go gościć parafia, instytucja lub społeczność dzielnicy. Krzyż był już m.in. w zakładzie poprawczym, a obecnie znajduje się w katolickim stowarzyszeniu Kolping. W sobotę, 16 marca, zostanie przekazywany do Izby Rzemieślniczej Dolnej Frankonii. Tego samego dnia kościół św. Jana, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Izby Rzemieślniczej, zostanie ogłoszony pomnikiem przeciw wojnie i przemocy. Z tej okazji do Würzburgu zostali zaproszeni prezesi Izb Rzemieślniczych Gdańska i Calvados: Wiesław Szajda i Jean-Marie Bernard.

Również w 2019 roku zapraszamy serdecznie na Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej. Tegoroczne spotkanie, zatytułowane "Zapomniana historia", poświęcone jest miejscom historycznym, ludziom i wydarzeniom, które do zbiorowej pamięci albo nie weszły wcale, albo weszły bardzo późno, jak również takim, o których pamięć wciąż toczą się spory. Wspólnie z kolegami z różnych krajów europejskich będziemy rozmawiać o tym, jak radzić sobie z "historią zapomnianą" i zaprezentujemy współczesne projekty, które próbują przekazać tę historię szerokiej publiczności.

W miesiącach październik i listopad 2018 roku odbył się w Krzyżowej projekt skupiony na historii rodzin dzisiejszych mieszkańców wsi Krzyżowa. Już sam tytuł projektu „Mieszkańcy: Obserwatorzy – Opowieści z Krzyżowej” skierował uwagę na mieszkańców wioski, którzy pełnią rolę świadków czasu.

Dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Kultura – Interwencje 2018 i we współpracy z wrocławskim Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość", mogliśmy przeprowadzić 10 rozmów z mieszkańcami Krzyżowej. Zebranie wspomnień tych osób częściowo wypełnia lukę w pamięci Fundacj „Krzyżowa”.

W latach `90 przeprowadzone były rozmowy z byłymi mieszkańcami Krzyżowej, którzy opuścili wioskę po Drugiej Wojnie Światowej, na temat codziennego życia w Kreisau. Drugą część ówczesnego projektu miały stanowić rozmowy z dzisiejszymi mieszkańcami Krzyżowej, ale z różnych przyczyn tego etapu nie udało się już zrealizować.

Za nami drugie spotkanie młodzieży z Dzierżoniowa (Polska) i z Hajfy (Izrael), realizowane w ramach projektu "Międzynarodowa wymiana młodzieży A living bridge Hajfa-Dzierżonów" finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tym razem spotkanie odbyło się w Krzyżowej, gdzie młodzież na warsztatach prowadzonych przez naszych specjalistów poznała powiązania historyczne między Polską a Izraelem, ze szczególnym uwzględnieniem jubileuszu 70 lat niepodległości Izraela i 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę. Była to też okazja do rozmowy o dziedzictwie kulturowym i życiu żydowskim na Dolnym Śląsku, tradycjach i obrzędach świątecznych podczas świąt Chanuki i Bożego Narodzenia.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok