Aktualności

W miesiącach październik i listopad 2018 roku odbył się w Krzyżowej projekt skupiony na historii rodzin dzisiejszych mieszkańców wsi Krzyżowa. Już sam tytuł projektu „Mieszkańcy: Obserwatorzy – Opowieści z Krzyżowej” skierował uwagę na mieszkańców wioski, którzy pełnią rolę świadków czasu.

Dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Kultura – Interwencje 2018 i we współpracy z wrocławskim Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość", mogliśmy przeprowadzić 10 rozmów z mieszkańcami Krzyżowej. Zebranie wspomnień tych osób częściowo wypełnia lukę w pamięci Fundacj „Krzyżowa”.

W latach `90 przeprowadzone były rozmowy z byłymi mieszkańcami Krzyżowej, którzy opuścili wioskę po Drugiej Wojnie Światowej, na temat codziennego życia w Kreisau. Drugą część ówczesnego projektu miały stanowić rozmowy z dzisiejszymi mieszkańcami Krzyżowej, ale z różnych przyczyn tego etapu nie udało się już zrealizować.

Za nami drugie spotkanie młodzieży z Dzierżoniowa (Polska) i z Hajfy (Izrael), realizowane w ramach projektu "Międzynarodowa wymiana młodzieży A living bridge Hajfa-Dzierżonów" finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tym razem spotkanie odbyło się w Krzyżowej, gdzie młodzież na warsztatach prowadzonych przez naszych specjalistów poznała powiązania historyczne między Polską a Izraelem, ze szczególnym uwzględnieniem jubileuszu 70 lat niepodległości Izraela i 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę. Była to też okazja do rozmowy o dziedzictwie kulturowym i życiu żydowskim na Dolnym Śląsku, tradycjach i obrzędach świątecznych podczas świąt Chanuki i Bożego Narodzenia.

Projekt "Żywy most Hajfa-Dzierżoniów" to polsko-izraelska wymiana uczniów ze szkół średnich z Hajfy i Dzierżoniowa. Jak w przypadku każdej wymiany, jednym z celów projektu jest wzmocnienie dialogu międzykulturowego, opartego na rzetelnej znajomości kultury i historii drugiego kraju oraz własnych doświadczeniach.

Partnerstwo szkolne Hajfa - Dzierżoniów istnieje już od kilku lat, jednak po tym, jak na Dolny Śląsk przyjechali głównie uczniowie izraelscy, w tym roku ponownie odbywa się spotkanie i rewizyta. Najpierw 12 polskich ucznów pojedzie do Izraela, a następnie, w listopadzie, izraelscy uczestnicy przyjadą do Polski.

Projekt odbywa się dzięki środkom z Ministerstwa Edukacji Narodowej, uzyskanym w wyniku konkursu, w którym - z powodzeniem - udział wzięła Fundacja „Krzyżowa“ dla Porozumienia Europejskiego.

Niecodzienne międzypokoleniowe spotkanie w Krzyżowej - polscy oraz niemieccy sędziowie i uczniowie spotykają się na Dolnym Śląsku. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach współpracy partnerskiej Sądu Okręgowego w Brunszwiku i Sądu Rejonowego we Wrocławiu oraz długoletniego partnerstwa I LO z Konina z KAV-Gymnasium z Celle.

W Krzyżowej uczestnicy skupią się na historii relacji polsko-niemieckich oraz historii miejsca. W programie spotkania zaplanowano również jednodniową wycieczkę do Świdnicy i do Wrocławia, gdzie punktem programu jest wizyta w konsulacie generalnym RFN.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok