Aktualności

Maraton Pisania Listów to akcja, która ma na celu solidarne przeciwstawienie się naruszeniom praw człowieka. Ludzie na całym świecie piszą listy w obronie tych, których prawa zostały złamane.

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w 2017 roku podjęto 5,5 mln akcji, w samej Polsce napisaliśmy ponad 300 000 listów, a w nasze działania w kraju zaangażowało się blisko 65 000 osób.

W tym roku Fundacja "Krzyżowa" bierze udział w Maratonie Pisania Listów. Na terenie naszego ośrodka znajdują się informacje o akcji. Każdy, kto jest zainteresowany tą inicjatywą, może wziąć w niej udział, napisać list i wrzucić go do specjalnie przygotowanej skrzynki.

28 listopada mija dokładnie 100 lat od podpisania przez Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu o Ordynacji do Sejmu Ustawodawczego, w którym znalazł się zapis, że prawa wyborcze: czynne i bierne mają wszyscy obywatele Polski „bez różnicy płci”.

Polki prawa wyborcza dostały jako jedne z pierwszych w Europie, rok przed tym, jak podobne uprawnienia dostały Amerykanki i na dziesiątki lat przed Francuzkami i Włoszkami.

W związku z tą ważną rocznicą powstała wystawa "Niezwykłe Dolnoślązaczki", przedstawiająca 16 niezwykłych kobiet, które żyły na Dolnym Śląsku w różnych epokach i działały w różnych dziedzinach życia. Są wśród nich m.in. Edyta Stein, św. Jadwiga, Wanda Rutkiewicz, Anna German, a także Freya von Moltke - członkini Kręgu z Krzyżowej, właścicielka majątku w Krzyżowej do 1945 r.,  oraz wielka przyjaciółka Fundacji "Krzyżowa".

12 listopada 1989 r. na dziedzińcu zabytkowego Pałacu w Krzyżowej odbyła się msza, podczas której premier Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Helmut Kohl przekazując sobie znak pokoju - objęli się na znak pojednania. Pewnie niewielu uczestników tego wydarzenia wiedziało, że nabożeństwo, w którym wzięli udział będzie zapamiętane jako milowy krok w budowaniu przyjaznych stosunków między niegdyś zwaśnionymi krajami.

Msza Pojednania – jak twierdzi wielu obserwatorów tego wydarzenia, była początkiem nowego rozdziału w relacjach polsko-niemieckich, ale była też początkiem nowego etapu w historii Krzyżowej. Miejsce to ponownie zaistniało w szerszej świadomości, a wartości, jakie wiązały się z działalnością jego przedwojennych mieszkańców, mogły zostać przypomniane. Wydarzenie to miało też bezpośredni wpływ na powstanie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz na jej misję i działalność.

W trakcie polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec przyjęli ważną deklarację dotyczącą współpracy, potwierdzając wolę rozwijania relacji bilateralnych. Ministrowe, we wspólnym oświadczeniu, zadeklarowali m.in. pomoc w dalszym rozwijaniu działalności Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) w Krzyżowej uznając wkład MDSM w edukację globalną i tworzenie przestrzeni, która pozwala młodym ludziom z rożnych krajów spotykać się, poznawać i przełamywać stereotypy.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok