Aktualności

Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Reżimów Totalitarnych obchodzimy 23 sierpnia, w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Wspominamy dziś tragiczne losy ofiar zbrodniczych działań nazizmu i stalinizmu.

Wszyscy odwiedzający Fundację "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego w dniach poprzedzających Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Reżimów Totalitarnych mogli otrzymać ulotki przypominające o kampanii #RememberAugust23 Do materiałów dołączone były wlepki z logiem Międzynarodowego Dnia Czarnej Wstążki przygotowane przez Europejską Sieć "Pamięć i Solidarność".

W ramach kampanii społecznej #RememberAugust23 przypominane są losy osób, które doznały przemocy i prześladowań ze strony totalitarnych reżimów. W tym roku zaprezentowana została historia Juliany Zarchi, Litwinki niemiecko-żydowskiego pochodzenia, której życie na zawsze naznaczyły dwa reżimy: nazistowski i sowiecki.

Polecamy artykuł „Relacje polsko-niemieckie: Szukać tego, co łączy narody" autorstwa Agnieszki Łady (Instytut Spraw Publicznych w Warszawie, Rada Nadzorcza Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego) oraz  Petera Olivera Loewa (Niemiecki Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt), który ukazał się na portalu dziennika Rzeczpospolita" w dniu 1 sierpnia br.

Artykuł jest odpowiedzią na tekst „Stauffenberg przybywa do Kozienic” Macieja Olexa-Szczytowskiego, opublikowany w „Rzeczpospolitej" 19 lipca br. 

„(...) Tematu drugiej wojny światowej, zbrodni wyrządzonych przez Niemców w Polsce i ich skutków nie wolno ani w Polsce, ani w Niemczech umniejszać, ani pomijać. We wspólnej Europie dialog na ten temat należy prowadzić jednak wspólnie, a nie obok siebie. Jeśli ma on być partnerski i przynieść zakładany skutek – wzajemną świadomość historii, wrażliwości i wynikających z tego obciążeń - po obu stronach należy dbać o jakość prowadzonych debat. Błędne wnioski, oskarżenia przy braku dwustronnej dyskusji powodują, że Polacy sami stawiają się w gorszej pozycji w dyskursie historycznym z Niemcami. Niemcy z kolei, nie znając faktów czy wychodząc z założenia, że wiele zostało już w polsko-niemieckich stosunkach powiedziane i wyjaśnione, potwierdzają polskie obawy o niedostatecznym uznaniu ofiar."

Już drugi rok z rzędu w przyjaznych wnętrzach OP ENHEIM we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca Festiwal Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music.

W spotkaniu z dziennikarzami wzięły udział:
- Tamara Chorąży - koordynatorka festiwalu Krzyżowa-Music z ramienia Fundacji „Krzyżowa”
- Isabella Guzy – asystentka dyrektor artystycznej Festiwalu Krzyżowa-Music
- Małgorzata Hućko - koordynatorka projektów, Fundacja Bente Kahan
- Anna Kudarewska – dyrektorka ds. programowych Fundacji „Krzyżowa”
- Paulina Schmid – zastępczyni dyrektora generalnego Festiwalu Krzyżowa-Music.

Uczestniczki konferencji zapowiedziały szczegóły związane z Festiwalem Krzyżowa-Music. Mogliśmy usłyszeć o muzykach, którzy przyjadą do Krzyżowej, o repertuarze koncertów oraz o wydarzeniach towarzyszących festiwalowi. Razem z Małgorzatą Hućko mogliśmy również zaprosić na wspólny koncert "Lata w Synagodze pod Białym Bocianem" i Krzyżowa-Music oraz zaprezentować ten zaprzyjaźniony z nami festiwal we Wrocławiu.

Tej wiosny w Krzyżowej dużo się dzieje, ale naszemu zespołowi merytorycznemu udało się znaleźć czas na doszkalanie się. W ramach projektu "Ku zrównoważonemu rozwojowi w edukacji i praktyce" - finansowanego prze Fundację Heinricha Bölla, odbywają się u nas spotkania szkoleniowe dla pracowników. W środę, 29 maja, rozmawialiśmy z ekspertką, Emilią Ślimko z Polskiej Zielonej Sieci i Fundacji Otwarty Plan o zmianach klimatu, ich przyczynach i skutkach oraz zastanawialiśmy się, w jaki sposób podejmować te tematy w pracy edukacyjnej.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok