Aktualności

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Polskie Towarzystwo Bibliodramy oraz Deutsche Gesellschaft für Bibliodrama zapraszają na polsko-niemieckie, ekumeniczne warsztaty bibliodramatyczne, które odbędą się w Krzyżowej w dniach 13-17 listopada 2018 r.

W nawiązaniu do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy wybuchu I Wojny Światowej spotkanie będzie poświęcone zagadnieniu pojednania, które zostanie zgłębione zarówno w części teoretycznej w ramach wykładów, jak i praktycznej podczas sesji bibliodramatycznych.

Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich zainteresowanych tą formą pracy z tekstem biblijnym w grupie oraz tematyką pojednania. Dla nauczycieli warsztaty stanowią możliwość podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych.

23 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku miała miejsce kolejna już odsłona Dialogów Dominikańskich. Spotkanie było poświęcone tematowi „Nacjonalizm a ewangelia”. Jednym z uczestników debaty był dr Robert Żurek – historyk, teolog, członek Zarządu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

PROWADZĄCY

Basil Kerski | dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności

ks. Krzysztof Niedałtowski | duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej

GOŚCIE

Krzysztof Czyżewski | Praktyk idei, animator kultury, poeta i eseista, wykładowca akademicki. Współtwórca Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Animator programów dialogu międzykulturowego.

Aleksandra Hnatiuk | Ukrainistka, tłumaczka, propagatorka dialogu polsko-ukraińskiego. Doktor habilitowana nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka. Wielokrotnie nagradzana, m.in. nagrodą Polcul Foundation za działalność na rzecz porozumienia polsko-ukraińskiego.

Jan M. Piskorski | Profesor historii porównawczej Europy Wschodniej. Wykładowca akademicki, tłumacz i publicysta. Były wiceprezes polsko-niemieckiej komisji mieszanej ds. podręczników szkolnych przy UNESCO.

o. Maciej Roszkowski OP | Doktor teologii, wykładowca akademicki, publicysta. Przewodniczący rady naukowej Instytutu Tomistycznego w Warszawie oraz Dominikańskiego Instytutu Historycznego. Jako regens odpowiada za życie intelektualne polskich dominikanów.

Robert Żurek | Doktor historii. Ukończył historię i teologię katolicką na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Znawca stosunków polsko-niemieckich. Dyrektor Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”. Członek Laboratorium „Więzi”.

Sekcja historyczno-polityczna organizacji "Heimatwerk Schlesischer Katholiken" na dorocznej konferencji, która w tym roku odbyła się w dniach 9-10 czerwca w Erbacher Hof w Moguncji, podjęła się dyskusji na temat przełomowego roku 1918 i jego skutków dla Polski i relacji polsko-niemieckich.


Jednym z gości tegorocznej konferencji był dr Robert Żurek – członek Zarządu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, który wygłosił wykład pod tytułem "Wolna Polska w zjednoczonej Europie. Procesy, Wyzwania, Napięcia 1978-2018".

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zaprasza młode osoby z Polski i Niemiec zainteresowane tematami stosunków polsko-niemieckich, procesem rozszerzenia Unii Europejskiej i historią Bałkanów Zachodnich na drugą edycję seminarium „Pojednanie i pamięć”.

Organizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski, Ambasadę Niemiec w Warszawie oraz Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przy wsparciu Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, projekt zostanie przeprowadzony w dniach 25-31 lipca 2018 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej i we Wrocławiu.

W seminarium wezmą udział młodzi ludzie z Polski, Niemiec i krajów Bałkanów Zachodnich. Celem projektu jest refleksja nad procesem pojednania polsko-niemieckiego, które może stanowić inspirację dla innych narodów, próbujących odnaleźć porozumienie mimo trudnej przeszłości.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!