Aktualności

10 grudnia 2018 r. w Pradze odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu "30 Years After the Fall of the Iron Curtain" realizowanego przez słowacką organizację Post Bellum SK w ramach programu Europe for Citizens, komponent European Remembrance.

Na spotkaniu Fundację "Krzyżowa" reprezentował dr Tomasz Skonieczny, zastępca kierownika Akademii Europejskiej.

Celem projektu jest spojrzenie na doświadczenie roku 1989 - roku, w którym upadła Żelazna Kurtyna - w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

W ramach projektu Fundacja "Krzyżowa" współpracuje z Post Bellum SK (Słowacja), Post Bellum CZ (Czechy) oraz Comuna Victoria (Rumunia).

„Pojednanie polsko-niemieckie. Bilans 30-lecia” to międzynarodowe seminarium, które rozpoczęło się 7 grudnia w Krzyżowej. Do do soboty naukowcy będą rozmawiać o pojednaniu polsko-niemieckim z perspektywy blisko 30 lat. Nie tylko poddadzą analizie elementy całego procesu, ale także będą dyskutować nad zasadnością samego sformułowania „pojednanie” oraz na ile aktualna jest metafora mówiąca o „kiczu pojednania”.

Ważnym elementem seminarium jest refleksja nad swoistą „mapą drogową” - wykazem dobrych praktyk w procesie pojednania, który mógłby znaleźć zastosowanie w próbach rozwiązania obecnych konfliktów międzynarodowych i międzyludzkich w Europie i na świecie – podkreśla dr Tomasz Skonieczny z Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”, koordynator wydarzenia. Jest to zadanie tym ważniejsze, iż do Fundacji „Krzyżowa” – jako do rozpoznawalnego miejsca pojednania polsko-niemieckiego – wielokrotnie zwracają się organizacje z całego świata, z pytaniem o refleksje na temat możliwości przeniesienia doświadczeń polsko-niemieckich na inne kraje.

W dniach 26-30 listopada, w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, odbył się „VII Międzynarodowy warsztat dla Oficerów poświęcony przeszłości Auschwitz i jej skutkom”, organizowany we współpracy z Centrum Etycznej Edukacji Sił Zbrojnych (zebis). Kolejny rok z zrzędu w wydarzeniu brał udział dr Robert Żurek z Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

W warsztatach uczestniczyło 30 oficerów Sztabów Generalnych z Polski, Niemiec i Francji. Celem tego międzynarodowego spotkania była próba zbudowania wspólnej wizji odpowiedzialności wojskowej. Punkt wyjścia dla warsztatów stanowił problem wspólnej pamięci o zaistniałych w historii aktach przemocy, których symbolem jest były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

W dniu 23 listopada, w Europa Zentrum Baden-Würtemberg, odbyła się dyskusja „Europas Zukunft – Wie geht es weiter mit Polen in Europa?“ zorganizowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W panelu wziął udział dr Robert Żurek – dyrektor zarządzający oraz członek Zarządu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Organizatorami spotkania były: Europa Zentrum Baden-Württemberg, Treffpunkt Polen, przy wsparciu Biura Prasowego i Informacyjnego Rządu Federalnego oraz Wydziału Kultury Miasta Stuttgart.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok