Aktualności

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z Polskim Towarzystwem Bibliodramy i Niemieckim Towarzystwem Bibliodramy (Deutsche Gesellschaft für Bibliodrama) zapraszają na międzynarodowe, ekumeniczne warsztaty bibliodramatyczne, które odbędą się w Krzyżowej w dniach 20-24 października 2019 r.

Przypadająca w tym roku 30. rocznica Mszy Pojednania w Krzyżowej oraz ideowego początku Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, a zarazem 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej jest dla nas okazją przede wszystkim do głębszej refleksji nad kwestią pojednania. Zagadnienie to będzie stanowiło oś spotkania i zostanie zgłębione zarówno w części teoretycznej w ramach wykładów, jak i praktycznej podczas sesji bibliodramatycznych.

Zapraszamy do uczestnictwa wszystkie osoby zainteresowane tą formą pracy z tekstem biblijnym w grupie oraz tematyką pojednania.

W poniedziałek, 1 lipca, mieliśmy przyjemność gościć w Krzyżowej trzy przyrodniczki: Hannę Sztwiertnię, Małgorzatę Pietkiewicz i Małgorzatę Rudy, które otworzyły przed pedagożkami Fundacji świat otaczającej nas przyrody.

Uczestniczki szkolenia przyglądały się z bliska zarówno starym dębom, jak i najmniejszym płatkom kwiatów mniszka lekarskiego, przysłuchiwały się kumakom i ziębom, próbowały słodyczy kwiatów koniczyny i wąchały pachnące pietruszką łodygi podagrycznika. Słowem - chłonęły przyrodę wszystkimi zmysłami i poznawały metody pracy w terenie na szkoleniu z edukacji przyrodniczej.

W dniach 3-5 lipca w Poznaniu odbędzie się Szczyt Bałkanów Zachodnich. Jest to spotkanie ministrów krajów UE z przedstawicielami rządów krajów Bałkanów Zachodnich, które aspirują do członkostwa w Unii.

W ramach szczytu, 4 lipca, odbędą się spotkania Forum Społeczeństwa Obywatelskiego. Jest to jedna z form współpracy, konsultacji, wymiany myśli i doświadczeń między organizacjami pozarządowymi i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, która ma służyć wspieraniu inicjatyw państw Bałkanów Zachodnich - Albanii, Bośni i Hercegowiny Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii.

W ramach panelu „Przezwyciężanie spuścizny przeszłości”, polskie doświadczenie pojednania z Niemcami przedstawi dr Tomasz Skonieczny – zastępca kierownika Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”.

W ubiegłym tygodniu zakończył się pierwszy cykl zajęć warsztatowych w ramach projektu "Dobre jedzenie z bliska". Uczniowie klasy 7b Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy podczas pięciu spotkań zapoznawali się i zastanawiali nad tematami związanymi z żywnością i systemem żywnościowym. Podczas warsztatów rozmawialiśmy o elementach i zależnościach w systemie żywnościowym, kończących się zasobach potrzebnych do produkcji żywności oraz jej kosztach środowiskowych, zanieczyszczeniach związanych z rolnictwem przemysłowym. Podczas zajęć dotyczących problemu marnowania żywności nie zabrakło pracy w kuchni, gdzie powstały potrawy przygotowane w duchu zero waste.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok