Aktualności

W dniu 23 listopada, w Europa Zentrum Baden-Würtemberg, odbędzie się dyskusja „Europas Zukunft – Wie geht es weiter mit Polen in Europa?“ zorganizowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W panelu weźmie udział dr Robert Żurek – członek Zarządu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Organizatorami spotkania są: Europa Zentrum Baden-Württemberg, Treffpunkt Polen, przy wsparciu Biura Prasowego i Informacyjnego Rządu Federalnego oraz Wydziału Kultury Miasta Stuttgart.

Szanowni Państwo, nawiązując do niezwykle ważnej rocznicy, jaką jest stulecie zakończenia I Wojny Światowej, oddajemy w Państwa ręce materiały edukacyjne, których celem jest przedstawienie dwóch różnych perspektyw - polskiej oraz niemieckiej - pamięci o Wielkiej Wojnie oraz zmianach zapoczątkowanych w roku 1918. Poprzez zestawienie wydarzeń z historii Polski oraz Niemiec z roku 1918 (z jednoczesnym odwołaniem się do lat późniejszych), uczestnicy zajęć będą mieli okazję nie tylko zapoznać się z odmienną optyką narodowej narracji o historii, ale także skonfrontować się z własnymi wyobrażeniami o zmianach, jakie zaszły i nadal zachodzą w Europie.

Scenariusz zajęć przygotowywany jest z myślą o pracy z grupami polsko-niemieckim, w trakcie wymian szkolnych, oraz w ramach edukacji pozaformalnej. Z powodzeniem może jednak stać się punktem wyjście dla lekcji historii oraz edukacji obywatelskiej, prowadzonych w ramach edukacji formalnej.

Materiały edukacyjne dostępne są w polskiej wersji językowej:

Sto lat po Wielkiej Wojnie_Materiały edukacyjne.pdf

W dniach 13-17 listopada w Krzyżowej odbyło się spotkanie pod hasłem: "Bibliodrama. Krzyżowa. Pojedanie" spotkanie . Uczestnicy z Polski i Niemiec pod okiem polsko-niemieckich zespołów trenerów wzięli udział w warsztatach bibliodramy oraz wysłuchali wykładów podejmujących temat pojednania. Program spotkania realizowany był przez ekspertów z różnych dziedzin nauki: historii, psychologii społecznej, komunikacji religijnej oraz teologii. 

Swoją obecnością warsztaty uświetnili następujący eksperci:

  • ks. dr Krzysztof Marcyński - Wydział Teologiczny na  Uniwersytecie Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • dr Hanna Fedorowicz - Europejski Instytut do spraw Rozwiązywania Konfliktów w Społeczności (European Institute for Community-Based Conflict Resolution)
  • dr Robert Żurek - Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego
  • Sabine Ahrens - Instytut Pedagogiczno-Teologiczny Kościoła Ewangelickiego w Nadrenii (Pädagogisch - Theologisches Institut der Evangelischen Kirche im Rheinland)
  • Beata Chrudzimska - Europejska Sieć Bibliodramy (European Bibliodrama Network)

W programie spotkania znalazła się również wizyta grupy w Kościele Pokoju w Świdnicy oraz spacer po okolicy Krzyżowej.

Polecamy rozmowę Tomasza Kyci z dr. Robertem Żurkiem z Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w Radiu COSMO.

https://www1.wdr.de/radio/cosmo/programm/sendungen/radio-po-polsku/robert-zurek-pojednanie-100.html

"Powinniśmy mieć odwagę podejmować trudne tematy tam, gdzie jest to wskazane, ale robić to niezwykle uważnie i konstruktywnie" – mówi dr Robert Żurek. Dyrektor Akademii Europejskiej Fundacji Krzyżowa uważa, że co jakiś czas powinniśmy sobie uświadamiać, "jak długą drogę przeszliśmy" i jak łatwo można wrócić do stanu głębokiej nieufności i wrogości. "To są procesy, które mogą nastąpić szybciej niż nam się wydaje" – przestrzega ekspert, którego Tomasz Kycia pyta: Pojednanie polsko-niemieckie to wielka wartość czy oszustwo?

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok