Aktualności

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z Polskim Towarzystwem Bibliodramy, Niemieckim Towarzystwem Bibliodramy (Deutsche Gesellschaft für Bibliodrama) oraz Węgierskim Towarzystwem Bibliodramy (Magyar Bibliodráma Egyesület) zapraszają studentów i nauczycieli na międzynarodowe, ekumeniczne warsztaty bibliodramatyczne, które odbędą się w Krzyżowej w dniach 4-8 sierpnia 2019 r.

Przypadająca w tym roku 30. rocznica Mszy Pojednania w Krzyżowej oraz ideowego początku Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego a zarazem 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej jest dla nas okazją przede wszystkim do głębszej refleksji nad kwestią pojednania. Zagadnienie to będzie stanowiło oś spotkania i zostanie zgłębione zarówno w części teoretycznej w ramach wykładów, jak i praktycznej podczas sesji bibliodramatycznych.

W dniach 17-19 maja będziemy gościć w Krzyżowej członków Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Saksonii. W ramach pobytu studyjnego wezmą udział w wykładach i dyskusjach, a także zwiedzą Dolny Śląsk.

Dla gości z Saksonii prelekcje wygłoszą:

  • dr Annemarie Franke – członkini Rady Nadzorczej Fundacji „Krzyżowa” oraz Komisji ds. Miejsca Pamięci i Akademii Europejskiej
  • Dominik Kretschmann – kierownik Miejsca Pamięci
  • prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz – dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta, Uniwersytet Wrocławski
  • dr Robert Żurek - dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa”, dyrektor Akademii Europejskiej

IX Festiwal Kultury Protestanckiej #Miłość #RADOŚĆ #Pokój

W dniach 19-25 maja odbędzie się we Wrocławiu IX edycja Festiwalu Kultury Protestanckiej. Tym razem motywem przewodnim wydarzenia będzie RADOŚĆ. Fundacja  „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego jest partnerem wydarzenia i kolejny rok z rzędu organizuje jedno z wydarzeń festiwalu.

22 maja, dr Tomasz Skonieczny, zastępca kierownika Akademii Europejskiej, przeprowadzi warsztaty „Radość pojednania. Wartość dialogu. Wnioski z procesu pojednania polsko-niemieckiego". W zajęciach wezmą udział uczniowie LO nr IX we Wrocławiu.

W dniach 12-14 kwietnia 2019 r. w Krzyżowej odbyły się pierwsze warsztaty projektu „Laboratorium dialogu i pojednania”. To polsko-niemiecki projekt z zakresu edukacji obywatelskiej, którego celem jest wypracowanie praktycznych wskazówek i rekomendacji dla wspierania dialogu konstruktywnego, opartego na wzajemnym szacunku i stanowiącego próbę przeciwstawienia się rosnącej polaryzacji społeczeństwa.

W projekcie biorą udział doświadczeni trenerzy, pedagodzy oraz nauczyciele w Polski, Niemiec, Holandii oraz Ukrainy.

Efektem końcowym projektu będzie publikacja zawierająca gotowe wskazówki metodyczne do pracy dydaktycznej, prowadzonej w ramach edukacji formalnej (jako scenariusze lekcji), edukacji pozaformalnej (jako scenariusze zajęć i warsztatów) oraz wykaz dobrych praktyk oraz wskazówek dla inicjowania działań na poziomie społeczności lokalnej, które mają na celu wspieranie kultury dialogu, pojednania i obywatelskiego zaangażowania.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok