O Krzyżowej

pod redakcją Waldemara Czachura i Annemarie Franke, 2013

Krzyżowa jako miejsce dialogu polsko-niemieckiego - pod tym tytułem kryją się refleksje osób zaangażowanych w sprawy Krzyżowej na temat potenciału tego miejsca i jego dziedzictwa dla stosunków polsko-niemieckich w integrującej się Europie. Podejmowane są tematy związane ze specyfiką polsko-niemieckiego pojednania w kontekście jedności Europy, z percepcją Kręgu z Krzyżowej w Polsce i Niemczech oraz z edukacją historyczną i obywatelską w Krzyżowej.

pod redakcją Elżbiety Opiłowskiej, Krzysztofa Ruchniewicza i Marka Zybury, wyd. Atut 2009

Publikacja zawiera rozszerzone teksty wystąpień podczas konferencji „Drogi do polsko-niemieckiego i niemiecko-francuskiego pojednania i ich symbole w pamięci zbiorowej społeczeństw”, która odbyła się w listopadzie 2009 r.

pod redakcją Annemarie Franke i Katarzyny Młyńczak, wyd. Gmina Miasto Świdnica 2009

Fundacja „Krzyżowa” wraz z miastem Świdnica oraz Parafią Ewangelicko-Augsburską w Świdnicy wydała wyjątkowy album. Publikacja za pomocą zdjęć i tekstów oddaje siłę dokonanych przemian w ciągu ostatnich 20 lat.

Red. Krzysztof Huszcza i Hans-Christian Trepte. Ofcyna Wydawnicza ATUT – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, Wrocław 2008, Fragment oryg.: Helmuth James von Moltke: Briefe an Freya 1939-1945. Wyd. Beate Ruhm von Oppen, Verlag C.H. Beck oHG, München 2007.

Tom „Listy do Freyi. 1943-1944” prezentuje fragment korespondencji Helmutha Jamesa von Moltkego do żony w przekładzie na język polski, którego autorami są studenci z uniwersytetów z Wrocławia i Lipska. Brali oni udział w warsztatach tłumaczeniowych organizowanych przez Fundację „Krzyżowa” i germanistykę wrocławską. Po raz pierwszy w 2007 r. w warsztatach wzięli udział również studenci z Niemiec władający językiem polskim.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok