„Pojednanie polsko-niemieckie. Bilans 30-lecia” to międzynarodowe seminarium, które rozpoczęło się 7 grudnia w Krzyżowej. Do do soboty naukowcy będą rozmawiać o pojednaniu polsko-niemieckim z perspektywy blisko 30 lat. Nie tylko poddadzą analizie elementy całego procesu, ale także będą dyskutować nad zasadnością samego sformułowania „pojednanie” oraz na ile aktualna jest metafora mówiąca o „kiczu pojednania”.

Ważnym elementem seminarium jest refleksja nad swoistą „mapą drogową” - wykazem dobrych praktyk w procesie pojednania, który mógłby znaleźć zastosowanie w próbach rozwiązania obecnych konfliktów międzynarodowych i międzyludzkich w Europie i na świecie – podkreśla dr Tomasz Skonieczny z Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”, koordynator wydarzenia. Jest to zadanie tym ważniejsze, iż do Fundacji „Krzyżowa” – jako do rozpoznawalnego miejsca pojednania polsko-niemieckiego – wielokrotnie zwracają się organizacje z całego świata, z pytaniem o refleksje na temat możliwości przeniesienia doświadczeń polsko-niemieckich na inne kraje.

Wśród wykładowców seminarium znaleźli się pracownicy naukowi z polskich i niemieckich uczelni, a także europejskich organizacji zajmujących się tematyką relacji polsko-niemieckich. Szczegóły znajdą Państwo w programie wydarzenia.

Program seminarium.pdf

Seminarium ma charakter otwarty, a wykłady są tłumaczone symultanicznie.

***

Proces pojednania polsko-niemieckiego należał do najdonioślejszych procesów politycznych i społecznych w Europie XX wieku. Tak jak bez pojednania niemiecko-francuskiego nie byłoby Unii Europejskiej, tak bez pojednania polsko-niemieckiego nie byłoby Unii Europejskiej obejmującej swoim zasięgiem prawie cały kontynent. Przy czym proces pojednania polsko-niemieckiego cechował się własną specyfiką. Nastąpił po dramatycznych wydarzeniach historycznych oraz w nieporównywalnie mniej korzystnych warunkach politycznych niż proces pojednania niemiecko-francuskiego.

Proces pojednania polsko-niemieckiego był również demonstracją siły inicjatyw oddolnych, społeczeństwa obywatelskiego oraz wartości chrześcijańskich i humanistycznych. Pokazał, jak wielką moc sprawczą mogą mieć odwaga cywilna, odpowiedzialność za dobro wspólne, dialog, spotkanie, solidarność.

W listopadzie 1989 r. w Krzyżowej miała miejsce Msza Pojednania, z udziałem pierwszego niekomunistycznego premiera RP, Tadeusza Mazowieckiego, oraz kanclerza RFN, Helmutha Kohla, będąca kamieniem milowym na drodze do pojednania polsko-niemieckiego.


***

Koordynator projektu: dr Tomasz Skonieczny, Akademia Europejska Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego

Organizatorzy: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.

 

DSC8979
DSC8941
DSC8965
DSC8951
DSC8948
DSC8977
DSC8937
DSC8974
DSC8971
DSC8926
DSC8932
DSC8968
DSC8962
DSC8957
DSC8952
DSC8978
DSC8950
DSC8947
DSC8942
DSC8936
DSC8927
DSC8918
DSC8917

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok