W miesiącach październik i listopad 2018 roku odbył się w Krzyżowej projekt skupiony na historii rodzin dzisiejszych mieszkańców wsi Krzyżowa. Już sam tytuł projektu „Mieszkańcy: Obserwatorzy – Opowieści z Krzyżowej” skierował uwagę na mieszkańców wioski, którzy pełnią rolę świadków czasu.

Dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Kultura – Interwencje 2018 i we współpracy z wrocławskim Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość", mogliśmy przeprowadzić 10 rozmów z mieszkańcami Krzyżowej. Zebranie wspomnień tych osób częściowo wypełnia lukę w pamięci Fundacj „Krzyżowa”.

W latach `90 przeprowadzone były rozmowy z byłymi mieszkańcami Krzyżowej, którzy opuścili wioskę po Drugiej Wojnie Światowej, na temat codziennego życia w Kreisau. Drugą część ówczesnego projektu miały stanowić rozmowy z dzisiejszymi mieszkańcami Krzyżowej, ale z różnych przyczyn tego etapu nie udało się już zrealizować.

Dzięki projektowi „Mieszkańcy: Obserwatorzy” udało się zebrać wspomnienia z okresu powojennego. Podczas spotkania podsumowującego projekt, na które zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy wioski, zostały zaprezentowane fragmenty zebranych wspomnień – częściowo przedstawiali je sami rozmówcy, którzy wcześniej udzielali wywiadów.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska.

resizedDSC1242
resizedDSC1246
resizedDSC1244
resizedDSC1286
resizedDSC1218
resizedDSC1214
resizedDSC1221
resizedDSC1208
resizedDSC1212

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok