Rekrutacje

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” zapraszają do udziału w międzynarodowym seminarium „Pojednanie polsko-niemieckie. Bilans 30-lecia”, która odbędzie się w dniach 7-8 XII 2018 r. w Krzyżowej.

W ramach seminarium zapraszamy do podjęcia namysłu nad kwestiami zasadniczymi, takimi jak:

  • Historia relacji polsko-niemieckich na przestrzeni lat 1945-1989 – ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich inicjatyw oddolnych, tak polskich jak niemieckich, na rzecz pojednania.
  • Rozwój relacji polsko-niemieckich po roku 1989 oraz ocena ich bieżącego stanu.
  • Krytyczna ocena dziedzictwa procesu zbliżenia polsko-niemieckiego z perspektywy europejskiej i światowej oraz wnioski, jakie mogą z niego wynikać dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Najciekawsze wystąpienia zostaną opublikowane w samodzielnym tomie studiów.

Jeśli pracujesz z młodymi ludźmi i chcesz się nauczyć, jak rozmawiać z nimi o trudnych tematach – to jest to właściwe seminarium dla Ciebie!

Dlaczego?

Polaryzacja w rozmowach na poziomie politycznym, społecznym oraz indywidualnym w Niemczech i Polsce wzrasta. Prowadzi to do nierozwiązanych konfliktów i napięć, które - jeśli nie zwraca się na nie uwagi - mogą mieć negatywny wpływ na demokratyczne współżycie. Młodym ludziom często brakuje potrzebnych umiejętności komunikatywnych, żeby wyrażać własne opinie, odnosić się do poglądów innych oraz włączać się do dyskusji.

W ramach szkolenia z zakresu Deep Democracy multiplikatorzy/rki zdobędą umiejętności w zakresie prowadzenia rozmowy dialogicznej i rozwiązywania konfliktów. Z metod tych będą mogli korzystać w swojej pracy z młodymi ludźmi w obszarze edukacji pozaformalnej, aby młodzież uczyła się radzić sobie z różnicą zdań oraz konfliktami.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Kreisau Initiative e.V. oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają nauczycieli i edukatorów z Polski i Niemiec do udziału w seminarium „1918-2018. Sto lat po Wielkiej Wojnie. Wnioski dla społeczeństwa obywatelskiego”, które odbędzie się w dniach 5-7 X 2018 r. w Krzyżowej.

Celem seminarium jest wymiana doświadczeń z pracy z młodzieżą oraz współpraca przy tworzeniu wskazówek metodycznych do materiałów edukacyjnych, które pomogą prowadzić zajęcia na temat historii, edukacji obywatelskiej i edukacji w miejscach pamięci.

Podczas trzydniowego spotkania uczestnicy wezmą udział w warsztatach oraz wykładach poświęconych historii Europy po 1918 roku, polskiej i niemieckiej edukacji historycznej oraz pracy polsko-niemieckiej komisji podręcznikowej.

||REKRUTACJA ZAKOŃCZONA|| 

smART history to polsko-niemiecko-francuskie międzykulturowe szkolenie z zakresu edukacji historyczno-politycznej w miejscach pamięci.

Podczas szkolenia uczestnicy poznają różne modele edukacji historycznej i obywatelskiej w kontekście międzykulturowym oraz będą mogli wypróbować kreatywne metody pracy z młodzieżą z wykorzystaniem technik teatralnych, które stosować można podczas międzynarodowych wymian młodzieży, ale też podczas pracy z młodzieżą tylko z jednego kraju.

Metodyka szkolenia będzie zróżnicowana: poza impulsami teoretycznymi, będzie wiele możliwości praktycznego zastosowania zdobywanej wiedzy i wypróbowania metod w międzykulturowej grupie.

Rekrutacje

resizedIMG1605
metodydramowedabresize
part000001
DSC0792
DSC0118
31143706101554927993414478886645772759405514n
P8240254

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!