28 listopada mija dokładnie 100 lat od podpisania przez Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu o Ordynacji do Sejmu Ustawodawczego, w którym znalazł się zapis, że prawa wyborcze: czynne i bierne mają wszyscy obywatele Polski „bez różnicy płci”.

Polki prawa wyborcza dostały jako jedne z pierwszych w Europie, rok przed tym, jak podobne uprawnienia dostały Amerykanki i na dziesiątki lat przed Francuzkami i Włoszkami.

W związku z tą ważną rocznicą powstała wystawa "Niezwykłe Dolnoślązaczki", przedstawiająca 16 niezwykłych kobiet, które żyły na Dolnym Śląsku w różnych epokach i działały w różnych dziedzinach życia. Są wśród nich m.in. Edyta Stein, św. Jadwiga, Wanda Rutkiewicz, Anna German, a także Freya von Moltke - członkini Kręgu z Krzyżowej, właścicielka majątku w Krzyżowej do 1945 r.,  oraz wielka przyjaciółka Fundacji "Krzyżowa".

Celem wystawy jest pokazanie, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, przykładów mądrych, ambitnych i twórczych kobiet. Prezentacja ma także uświadomić wszystkim oglądającym, jak duży jest wkład kobiet w rozwój naszej kultury i nauki.

Wystawa jest mobilna – zdjęcia i biogramy opisywanych kobiet znalazły się na roll-upach. Ta forma ekspozycji umożliwi jej prezentację w dolnośląskich miastach i miasteczkach.

Wernisaż wystawy odbył się 28 listopada 2018 roku, o godz. 17.00 w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza. Fundację "Krzyżowa" podczas wydarzenia reprezentował dr Tomasz Skonieczny z Akademii Europejskiej.

Wystawę współorganizują: Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet i Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

To kolejne wydarzenie z okazji Dolnośląskiego Roku Praw Kobiet uchwalonego przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

resizedIMG-2107
resizedIMG-2109
resizedIMG-2108
resizedIMG-2105
dolnoslazaczki-jpg

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok